Glavne odločitve bodo v Ljubljani

Šport
, posodobljeno: 3. 01. 2026, 4:40

Čez manj kot mesec dni se bo začelo evropsko prvenstvo v futsalu, ki bo eden odmevnejših športnih dogodkov v Sloveniji v letu 2026. Na turnirju, ki ga bosta ob Ljubljani med 21. januarjem in 7. februarjem gostila še Riga in Kaunas, bo nastopilo 16 reprezentanc, tudi slovenska. Organizatorji tekem v Sloveniji si obetajo dober obisk.

Glavne odločitve bodo v Ljubljani

S prijateljske tekme proti Franciji pred šestimi leti v Bonifiki

Foto: TomaŽ PrimoŽiČ/fpa

Leta 2018, ko je Slovenija prvič gostila EP v futsalu, si je tekme v živo ogledalo dobrih 90.000 gledalcev. Nogometna zveza Slovenije (NZS) si skupaj s partnerji tokrat obeta še večji obisk. Rekord po podatkih Evropske nogometne zveze Uefe drži turnir iz leta 2016, ko si je tekme v Srbiji ogledalo 113.820 gledalcev.

Zanimanje za vstopnice vse večje

Za tokratne tekme cena dnevne vstopnice, ki vključuje ogled obeh tekem na posamezni dan, znaša 20 evrov za prvo in 15 evrov za drugo kategorijo, vstop za otroke do dopolnjenega 14. leta je brezplačen, vendar je zanje obvezno spremstvo odrasle osebe in vstopnica z navedenim sedežem.

NZS je pred kratkim sporočila, da je zanimanje za vstopnice vse večje. Največ trenutno za prvi tekmovalni dan v Stožicah, ko bo prvič aktivna slovenska futsal reprezentanca; 23. januarja ob 17.30 bosta za ogrevanje poskrbeli selekciji Belorusije in Belgije, ob 20.30 pa sledi spektakel med Slovenijo in Španijo.

Vse več povpraševanja je tudi za preostali tekmi slovenske reprezentance v skupini C proti Belgiji in Belorusiji, ki bosta 26. oziroma 29. januarja. Evropsko prvenstvo po podatkih NZS vzbuja zanimanje tudi v ostalih državah udeleženkah, saj je skoraj 30 odstotkov doslej prodanih vstopnic pošlo na račun mednarodnih kupcev. Pri tem prednjačijo Madžari, organizatorji pa si obetajo tudi lep obisk Italijanov, Belgijcev in Portugalcev.

Kljub zahtevnim tekmecem želja po kolajni

Prav Španija bo favorit v skupini C s Slovenijo, Belgijo in Belorusijo, toda eden od dveh ambasadorjev prvenstva, nekdanji nogometni reprezentant Bojan Jokić, je optimističen glede nastopov slovenske vrste. “Vedno sem pozitiven, vemo, da smo v zadnjem obdobju premagali tudi branilce naslova Portugalce. Igramo doma, posebej z našim občinstvom imamo še posebno energijo, zato sem napovedal kolajno. Mislim, da jo lahko osvojimo,” je pred kratkim na tekmi zvezd v Trzinu, ki je bila eden od dogodkov, s katerimi NZS opozarja na bližajoči se turnir, povedal Jokić.

Za ljubitelje futsala bo v Ljubljani zanimiva tudi skupina D z branilko naslova Portugalsko, sosednjima Italijo in Madžarsko ter Poljsko. K dobremu obisku bodo poskusili prispevati tudi v Rigi in Kaunasu. V Rigi bodo v skupini A Latvija, Hrvaška, Gruzija in Francija, v Kaunasu v skupini B pa Litva, Armenija, Češka in Ukrajina.

Sistem tekmovanja je preprost. Iz vsake skupine se bosta prvo- in drugouvrščena ekipa prebili v četrtfinale. Uvodna tekma med Francijo in Hrvaško bo v Rigi, finale pa v Stožicah. Ljubljana bo skupaj gostila 12 tekem v skupinskem delu (C in D), od tega bosta dve v Tivoliju. V Stožicah bosta tudi dva četrtfinala ter tudi oba polfinala in finale ter tekma za tretje mesto.

Slovenska vrsta si na svojem osmem evropskem turnirju in sedmem zaporednem seveda želi priti čim višje, doslej je bila dvakrat v četrtfinalu. V pripravah na EP je odigrala že več tekem, tudi s Hrvaško (remi in poraz) in Portugalsko (zmaga in poraz), nazadnje pa v Poreču premagala Madžarsko ter izgubila z Japonsko in Savdsko Arabijo.

Glavni cilj pomlajene zasedbe je sicer priti iz skupine, meni predsednik NZS Radenko Mijatović, ki poudarja pomen takšnih tekmovanj v Sloveniji za popularizacijo futsala in športa nasploh ter privabljanja ljudi k športni dejavnosti in obisku tekem. O željah glede zapuščine takšnega turnirja je povedal: “Vsekakor želimo, da se z večjo popularizacijo futsal razvije v še več okoljih. Če je množičnost večja, potem bomo jutri imeli večjo kakovost in se bomo lahko potegovali tudi za najvišja mesta v Evropi.”

NZS tudi z dokumentarci

Svoj delež k vsemu temu prispeva tudi niz šestih kratkih dokumentarcev z imenom To je naš futsal. Dva so pri NZS že objavili in sta na voljo za ogled tudi na uradni strani prvenstva in na Youtubu. Prvega o selektorju Tomislavu Horvatu, ki reprezentanco vodi od leta 2020, drugega pa o Mateju Fideršku, ki bo z EP končal tudi svojo reprezentančno pot. V petek bo izšel še film o Marku Pečku, 2. januarja o Teu Turku, 9. januarja o Žigi Čehu, 16. januarja pa Igorju Osredkarju, kapetanu reprezentance in ob Jokiću drugem ambasadorju prvenstva. •