Kljub oslabljeni ekipi optimizma ne manjka
Pred slovensko žensko košarkarsko reprezentanco so dnevi resnice na domačem evropskem prvenstvu, podobno pa velja za prireditelje, ki so imeli nekoliko lažje delo, saj so lahko uporabili izkušnje iz sicer neprimerljivo zahtevnejše izvedbe moškega eurobasketa pred desetletjem.
LJUBLJANA > Slovenske košarkarice so na uradni predstavitvi pred evropskim prvenstvom dejale, da bodo skušale uživati v trenutku, saj imajo le redke igralke priložnost nastopiti na tako velikem tekmovanju pred domačo publiko. Ob tem si želijo bučne podpore s tribun.
“Rezultatskih ciljev nimamo. Naša želja je z dvignjeno glavo končati prvenstvo, kar bi pomenilo, da smo dale vse od sebe in da si nimamo kaj očitati,” je povedala ena od najbolj izkušenih reprezentantk in edina Primorka v ekipi, Tina Jakovina. “Na začetku priprav se je poznalo, da imamo menjavo generacij. Potrebno je bilo nekaj časa, da smo našli ravnovesje med mladimi in izkušenimi, da smo zgradili pristne vezi s strokovnim štabom, zdaj pa mislim, da smo vsi na istem otoku in da smo vzpostavili pravo kemijo, ki bo vidna tudi na parketu,” jo je dopolnila Eva Lisec.
Sedem pripravljalnih tekem
Slovenske košarkarice so prvi skupni trening opravile 3. maja. Priprave so začele in končale v Ljubljani, vmes pa trenirale še v Zrečah, Podčetrtku in Mariboru. Odigrale so sedem uradnih pripravljalnih tekem. Uvodnima porazoma proti Madžarski sta sledili dve zmagi proti Hrvaški, uspeh proti Poljski ter za konec zmaga in tesen poraz proti Črni gori. Do uvodne tekme proti Veliki Britaniji jih ločijo še štirje treningi.
Dekleta je pohvalil tudi grški trener na slovenski klopi Georgios Dikaiulakos. “Ponosen sem, da lahko vodim to skupino deklet, ki je na stran potisnila osebne interese in se podredila ekipnemu cilju. Starejše, izkušenejše igralke so pri tem odigrale ključno vlogo, saj so mladim vcepile mentaliteto trdega dela in pripadnosti reprezentanci. Tudi zato si dekleta zaslužijo podporo publike v Stožicah. Verjamem, da bo slovenska javnost ponosna na njihove predstave.”
Cene vstopnic za skupinski del se gibljejo med 15 in 25 evrov, za izločilne boje ter dvoboje za končne uvrstitve pa med 20 in 30 evri. Najugodnejše vstopnice za finale so na voljo po 25 evrov.
Poleg domače reprezentance bo v skupinskem delu v Ljubljani sodelovalo še sedem ekip, kar pomeni, da bodo v Stožicah vsak tekmovalni dan štiri tekme. Prve se bodo začele ob 12.15, druge ob 15. uri, Slovenija bo vedno igrala ob 18. uri, zadnje pa se bodo začele 20.45. Z eno vstopnico si lahko navijači ogledajo dve tekmi, ali popoldanski ali večerni.
Slovenija bo v četrtek igrala proti Veliki Britaniji, v petek jo čaka Nemčija, v nedeljo pa Francija. V četrtfinale bo neposredno napredovala najboljša ekipa iz vsake od štirih skupin, drugo in tretjeuvrščene pa bodo igrale dodatno tekmo kvalifikacij za uvrstitev med osem najboljših.