Leteči Kranjec v zgodovino poletov zapisan z zlatimi črkami

Šport
, posodobljeno:

Robert Kranjec bo julija star 38 let, po 21 letih v smučarskih skokih pa se zanj začenja novo življenje. Lani se je odločil, da bo poskusil skakati še eno sezono, a ni šlo. Kaj bo počel v prihodnje, še ne ve, gotovo je le, da ne bo nikoli več skakal.

Eden najboljših slovenskih smučarskih skakalcev vseh časov 
Robert Kranjec je  v domači Planici uradno končal kariero. Za 
zadnji polet mu je z zastavico zamahnila hčerka Pika.
Eden najboljših slovenskih smučarskih skakalcev vseh časov Robert Kranjec je v domači Planici uradno končal kariero. Za zadnji polet mu je z zastavico zamahnila hčerka Pika.STA

PLANICA > Pravzaprav je bilo za Roberta Kranjca konec s skoki že v soboto dopoldne, ko je malo po enajsti uri uprizoril striptiz pred več kot 20.000 gledalci in je med občinstvo pometal vso svojo opremo, začenši s smučmi, končal pa je s smučarskim kombinezonom. Seveda je tudi za slovo zlahka preletel 200 metrov - 213 so mu jih namerili. Za zadnji polet mu je s pomočjo prijatelja, igralca Lada Bizovičarja, z zastavico zamahnila kar hči Pika. “Ko je zamahnila z zastavico, sem si rekel, da se je treba le še varno spustiti. Ta dan si bo vredno zapomniti.”

Kranjec za konec kariere ni ostal brez stopničk, čeprav je bil njegov polet izven konkurence med prvo in drugo serijo. Ker je Domna Prevca obšla slabost in so bili na tretji stopnički zmagovalnega odra le trije slovenski skakalci, je Kranjca na oder povabil Peter Prevc.

Kariera v nekaj stavkih

Ob olimpijskem bronu je Robert Kranjec leta 2012 osvojil naslov svetovnega prvaka v poletih, svoji paradni disciplini, po kateri je zaradi izjemnega občutka za letenje dobil vzdevek Leteči Kranjec. Za piko na i je ob zmagi takrat z 244 metri tudi popravil slovenski rekord. Na prve stopničke v svetovnem pokalu je Kranjec moral počakati do leta 2002, ko je bil tretji v finskem Lahtiju. V Kuusamu je leta 2005 slavil tudi svojo prvo zmago - na skakalnici, šest zmag je osvojil v poletih v Planici, Vikersundu in na Kulmu. Na svetovnih prvenstvih je bron osvojil tako na ekipni tekmi v Oslu leta 2011 kot v Vikersundu v poletih leto pozneje. Zadnja leta kariere je imel težave s poškodbami.

Kranjec, ki je v svetovnem pokalu zbral 325 nastopov, je debitiral leta 1998 v Trondheimu, prvič je zmagal leta 2005 v finskem Kuusamu. Skupno je zbral 15 zmag, od tega sedem posamičnih, kar 27-krat pa je stal na odru za zmagovalce. Prvič na olimpijskih igrah 2002 z bronastim odličjem na ekipni tekmi. Zadnjo medijsko obveznost v karieri je začel z besedami: “Upam, da me boste čim prej spustili, da se grem zabavat s prijatelji, ki so prišli na poslovilno tekmo.”

Ste sploh slišali, kaj se je dogajalo v izteku pred vašim zadnjim poletom ?

212 poletov čez 200 metrov ima Robert Kranjec

“Ko sem videl, da se ljudje zbirajo v izteku, me je malo prešinilo, da nekaj naklepajo. Potem se mi je bilo kar težko zbrati in biti pozoren na vse, kar je treba opraviti za varen polet.”

Kaj bi posebej izpostavili v vaši karieri?

“Šport me je izoblikoval v to, kar sem, in hvaležen sem vsem, ki so mi pri tem pomagali.”

Kdo od sotekmovalcev je na vas naredil največji vtis?

“Uf, cela ekipa - Fras, Žonta, Peterka - s katero smo osvojili olimpijsko medaljo, Peter Prevc je name naredil velik vtis, pa Domen, pa od Jake Hvala naprej ... vsak si zasluži lepo besedo. Skupaj smo preživeli lepe in manj lepe trenutke.”

Najtežji trenutek?

“Danes.”

Boste še kdaj skočili?

“Na skakalnico ne bom več stopil, ker sem tudi vso opremo že oddal oziroma zmetal med občinstvo. Tudi vse smuči, ki jih še imam, bom oddal v klub. Eni imajo skoke lahko tudi po koncu kariere kot hobi, jaz ne morem. Lahko uživaš le, če si v formi, drugače pa skakanje ni nobeno uživanje. Je eno veliko mučenje. Živeti moraš z nekimi občutki, z njimi se prebujaš, z njimi greš spat. Skoke sem imel v glavi 24 ur. V ponedeljek bom sedel na kolo. Vem, da bo Roglič do četrtka doma in bom poskušal malo trenirati z njim. Kolo mi je od vedno pri srcu. Ne morem pa pri teh letih postati šampion.”

Ste se že odločili, kaj boste počeli poslej?

“Doma bom počival en mesec, da se zbistrijo misli. Potem pa bom videl, kam me bo pot zanesla in kaj bom še počel v življenju. Čisto preprosto ne bo, saj sem skoraj vse življenje preživel v smučarskih skokih.”

Je bilo slovo čustveno?

“Je, nisem pa prepričan, če sem spustil kako solzo, ker so me takoj zalili. Bilo mi je težko, verjetno mi bo pozneje še bolj.”

Eden najboljših slovenskih smučarskih skakalcev vseh časov 
Robert Kranjec je  v domači Planici uradno končal kariero.
Eden najboljših slovenskih smučarskih skakalcev vseh časov Robert Kranjec je v domači Planici uradno končal kariero.STA
Robert Kranjec je takole  med gledalce vrgel še zadnje dele 
tekmovalne opreme.
Robert Kranjec je takole med gledalce vrgel še zadnje dele tekmovalne opreme.STA
Leteči Kranjec v zgodovino poletov zapisan z zlatimi črkami
STA
Leteči Kranjec v zgodovino poletov zapisan z zlatimi črkami
STA