Premik navzgor v formi in igri

Šport
, posodobljeno:

Slovenski košarkarji so si zagotovili pot med najboljših 16 ekip oziroma v drugi del svetovnega prvenstva, toda letos so glede poškodb na napačni strani boginje sreče, saj je za naprej vprašljiv Jaka Blažič.

Dvoboj NBA igralcev (levo) Goge Bitadzeja in Luke Dončića se je končal s prepričljivo zmago slednjega.
Dvoboj NBA igralcev (levo) Goge Bitadzeja in Luke Dončića se je končal s prepričljivo zmago slednjega.

OKINAVA > Košarkarji Slovenije so po uvodni zmagi proti Venezueli v drugem krogu svetovnega prvenstva na Okinavi premagali Gruzijo in si zagotovili prvo mesto v prvem delu, ki je že eden osnovnih pogojev za uvrstitev v četrtfinale.

Slovenija tako zagotovila še najmanj dve tekmi na SP, oba naša tekmeca bosta znana danes. Med osem najboljših bosta nato v Manilo napredovali le prvi dve ekipi.

Slovenija : Gruzija 88:67

Dvorana Okinawa Arena, gledalcev 6000 sodniki: Vazques (Portoriko), Bermudez (Mehika), Burns (ZDA); četrtine - 16:17, 29:16, 18:17, 25:17. Slovenija: Nikolić 2 (2:2), K. Prepelič 15 (4:4), Tobey 8 (2:2), Blažič 6 (4:4), Hrovat 6, Dimec (2:0), Dragić 12, B. Prepelič 3 (2:0), Glas 2, Dončić 34 (17:13). Selektor: Aleksander Sekulić. Gruzija: Andronikašvili 2 (2:2), Mamukelašvili 21 (1:1), Jintčaradze 12 (1:1), Cincadze 5, Šermadini 4 (2:2), Sanadze 2 (4:2), Šengelia 9 (8:5), McFadden 5 (1:0), Bitadze 7. Selektor: Ilias Zouros. Osebne napake: Slovenija 26, Gruzija 28; prosti meti: Slovenija 33:25, Gruzija 19:13; trojke: Slovenija 32:11, (Dončić 3, K. Prepelič 3, Hrovat 2, Dragić 2, B. Prepelič 1), Gruzija 26:8; skok: Slovenija 40, Gruzija 32.

Gruzija je z robustno in visoko postavo pomenila resen test za slovensko vrsto, ki se zaradi znanih razlogov sooča s primanjkljajem centimetrov in teže pod obročema. Vendar pa so tokrat Slovenci znali reagirati z agresivno in zavzeto obrambo, kar se Gruzijcem, ki jim igre ni uspelo premakniti pod koš, ni posrečilo. Znova je imel ključno vlogo Luka Dončić (34 točk, 10 skokov). Zvezdnik je v prvem polčasu dosegel 19 točk in večji del prve četrtine sam držal ravnotežje na igrišču.

Preostanek reprezentance je odlično reagiral, ko je Dončić sedel na klop. Klemen Prepelič in Mike Tobey sta imela največ zaslug v napadu, da je Slovenija odšla na odmor z 12 točkami prednosti, odlično delo v obrambi pa je opravil tudi najmlajši v izbrani vrsti Bine Prepelič (8 skokov).

Napredovalo je že deset ekip

Po drugi slovenski zmagi je bilo jasno, da slovensko reprezentanco v drugem delu predtekmovanja iz skupine E čaka neporažena Nemčija, zmaga Japonske proti Finski pa je odločitev o drugem potniku prenesla na danes. Za drugo mesto se bosta neposredno pomerila domača ekipa in Avstralija, medtem ko je Finska odpisana. Pred zadnjim, 3. krogom prvega dela predtekmovanja, je znanih deset od 16 ekip, ki napredujejo v drugi del. Včeraj so bili 100-odstotni Američani, Srbi in Španci, že v nedeljo pa košarkarji Nemčije, Kanade, Latvije, Litve, Črne gore in Dominikanske republike. V večini skupin še ni odpisanih ekip, v skupini D je že vse jasno, domov gresta Egipt in Mehika, v skupini E Finska, v skupini H pa Francija in Libanon.

Slovenija je tudi v drugem polčasu nadaljevala brez padca v igri, žal pa je v 26. minuti igrišče zapusti Jaka Blažič, ki je dobil močan udarec v hrbet, ko je nanj padel Tornike Šengelija. Ker je imel s hrbtom težave že med sezono, je bila zaskrbljenost zanj še večja. Kaj je pokazala magnetna resonanca, bo znano danes dopoldne po našem času. Med razpoloženi igralci je bil tokrat tudi Gregor Horvat, ki je skupaj s Klemnom Prepeličem in Dončićem poskrbel varnih 22 točk prednosti in s tem mirno končnico. Aleksej Nikolić je bil za Dončićem s štirimi asistencami drugi podajalec Slovenije. Prvi točki na SP je v 43 sekundah igre vpisal tudi Gregor Glas, prve minute igre pa je na SP dobil tudi Žiga Samar. “Eden drugemu smo držali hrbet, tekli, zapirali prostor pod obročem in na koncu zabeležili prepričljivo zmago. S takšno obrambo lahko premagamo še marsikoga, dejstvo pa je tudi, da imamo še določene rezerve, predvsem v hitrejši igri, s katero bi lahko dosegli nekaj več lahkih košev,” je ocenil izkušeni Zoran Dragić (12 točk).

Za presenečenje so sicer v slovenski skupini poskrbeli Zelenortski otoki, ki so premagali Venezuelo. Boj za drugo mesto v skupini tako ostaja odprt.