Reli Idrija: dirka Turku, zlato Grossiju (FOTO)

Šport
, posodobljeno:

Idrijska posadka AMD Gorica Rok Turk - Blanka Kacin (hyundai i20 rally2) je na domačih cestah zmagala na zadnji dirki sezone državnega prvenstva v reliju. Pokal za državnega prvaka za letošnjo sezono je dvignila posadka AK Ajdovščina Motorsport Marko Grossi - Tara Berlot (hyundai i20 R5).

Rok Turk je na domačih cestah proti zmagi drvel kot po tirih.
Rok Turk je na domačih cestah proti zmagi drvel kot po tirih.

IDRIJA > Včerajšnji reli Idrija niti v generalni razvrstitvi niti v kategorijah ni več odločal o tem, kdo bo državni prvak. Kljub temu so primorski dirkači, ki krojijo vrh razvrstitve v vseh kategorijah, pred množico domačih navijačev dirkali do skrajnih meja. Šestkratni zaporedni prvak, Idrijčan Rok Turk, je s sovoznico Blanko Kacin sicer moral že na prejšnjem reliju v Kobaridu predati pokal prvaka Grossiju, saj je imel v začetku sezone preveč tehničnih težav, da bi še zbral dovolj točk. Kar dvakrat je moral odstopiti. Tokrat se je Turk veselil vsaj zmage na dirki v domači Idriji. 87 kilometrov serpentinastih hitrostnih preizkušenj je prevozil v eni uri, eni minuti in 45 sekundah - s povprečno hitrostjo več kot 81 kilometrov na uro. Grossi je bil tokrat drugi, a se ni vdal zlahka. Po polovici relija je vodil s 15 sekundami prednosti pred Turkom, ki pa je nato v drugi polovici serijsko dobival hitrostne preizkušnje in je prav v zadnji prehitel Grossija za pet sekund.

Posadka AMD Gorica Mark Škulj - Pia Šumer (opel corsa rally 4, čas 1:06,51) je s petim mestom generalno le še potrdila naslov prvaka med mladimi vozniki, poleg tega pa je še zmagala v diviziji 2. Primorski dirkači so se izkazali tudi v ostalih nižjih kategorijah.

Idrijski prireditelji so letos po dolgoletnem premoru spet poskrbeli za atraktivno ulično hitrostno preizkušnjo v središču mesta, kjer so gledalci domačim in primorskim asom naredili pravi navijaški špalir. Tudi v tej preizkušnji je bil najhitrejši Turk. Domači veteran, nekdanji šestkratni prvak Darko Peljhan, ki je s sovoznikom Matejem Čarom in Volkswagnovim polom RN4 branil drugo mesto v skupnem seštevku sezone, je med zdrsom v enem od ostrih ovinkov z zadnjim levim kolesom treščil v robnik in zlomil polos. Ob šviganju isker je zadnje metre do uradnega parkirišča relija prepeljal le po treh kolesih in je bil s 44 sekundami zaostanka že izločen iz boja za vrh. Sledil je odstop.

Rezultati

Reli Idrija, najboljši po kategorijah, divizija 1 - 1. Martin Čendak - Jakob Markežič (renault clio rally 5)1:07,41, 2. Rene in Aljaž Černigoj (opel adam cup 1,6, oba Gas Kras) 1:12,11, 3. Anej Leban - Boštjan Lemut (AK Žaba Črni Vrh nad Idrijo, opel adam cup) 1:12,28.

Divizija 2 - 1. Mark Škulj - Pia Šumer (AMD Gorica, opel corsa rally 4) 1:06,51.

Divizija 3 - 1. Jakob Valant - Marko Stopar (Plamtex sport Mengeš, BM3 M 3 E 36 3.0) 1:07,31 ... 3. Igor in Nives Cotič (AMD Gorica, reanult clio 2.0 RS) 1:10,03.

Vozniki do 25 let - 1. Škulj - Šumer, 2. Čendak - Markežič, 3. Mark Žgavec - Urban Troha (GM Racing, citroen ds 3 R3T) 1:07,52.

Pokal Yugo - 1. Grega in Lara Žvokelj (Modri dirkač Kamnje) 1:16,39, 2. Denis Dekleva - Silvo Likar (Baltazar racing Pivka) 1:17,41.

Posadko Grossi - Berlot je v Idriji spremljala množica gledalcev.
Posadko Grossi - Berlot je v Idriji spremljala množica gledalcev.
Mark Škulj je traso uspel zvoziti gladko,  tudi po  le treh kolesih.
Mark Škulj je traso uspel zvoziti gladko, tudi po le treh kolesih.
Darko Peljhan  je ob udarcu avta v robnik  in zlomu polosi  ostal na 
progi  z le tremi kolesi.
Darko Peljhan je ob udarcu avta v robnik in zlomu polosi ostal na progi z le tremi kolesi.
Marko Grossi, novi državni prvak
Marko Grossi, novi državni prvak
Mark Škulj
Mark Škulj
 Darko Peljhan  je ob udarcu avta v robnik  in zlomu polosi  ostal na 
progi  z le tremi kolesi.
Darko Peljhan je ob udarcu avta v robnik in zlomu polosi ostal na progi z le tremi kolesi.
Višje je lepši razgled.
Višje je lepši razgled.
Marko Grossi
Marko Grossi
Znameniti fičo
Znameniti fičo