Slovenci se ne mislijo ustaviti v Parizu

Šport
, posodobljeno:

Slovenski rokometaši so v Parizu očitno zajahali zmagoviti val. Naj traja. Tudi v Lillu, kjer bodo prihodnji teden odigrani izločilni boji. Izbranci Uroša Zormana so jim vse bližje. Po Hrvatih so danes padli še Švedi.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v tretjem krogu 
skupinskega dela olimpijskih iger v Parizu premagala Švedsko z 
29:24 (15:14).
Slovenska moška rokometna reprezentanca je v tretjem krogu skupinskega dela olimpijskih iger v Parizu premagala Švedsko z 29:24 (15:14). STA

PARIZ > Lep čas je Slovenija čakala na zmago proti Švedom. Pred dobrimi štirimi leti so jih ugnali kot gostje na evropskem prvenstvu in si utrli pot do kasnejšega polfinala. Takrat je napadalno taktirko mojstrsko vihtel Dean Bombač, ki je tudi danes narekoval tempo še raznovrstnejši ter bolj kombinatorni in domiselni predstavi izbrane vrste. Švedi, ki so se medtem vrnili v rokometni vrh, so bili večkrat izigrani, namučili pa so se tudi napadu.

Slovenska obramba je tekmecem omejila manevrski prostor, za povrh je lahko računala na izdatno pomoč v vratih. Večji del prvega polčasa jih je zelo dobro čuval Urban Lesjak, v nadaljevanju pa je roleto spustil Klemen Ferlin. Tako kot januarja 2020 v Göteborgu. “S katerokoli ekipo bi igrali, bi jo tudi premagali,” je strnil včerajšnje občutke vratar nemškega Erlangena. Morda je zvenel nekoliko prevzetno, a po prikazanem se zdi, da so Slovenci res imeli enega od tistih dni, ko vsi delčki tvorijo zmagovito sestavljanko. Brez mrkov, ob katerih se stemni pred očmi Urošu Zormanu na klopi.

Nasmeški in energija

Kapetan Jure Dolenec je tekmo odprl s tremi zaporednimi goli, Aleks Vlah in Blaž Janc - družno sta danes dosegla 18 zadetkov - pa sta nadaljevala tam, kjer sta končala na dvoboju s Hrvaško. Šampionski član Barcelone je znova letel po igrišču, kjer ga je bilo povsod polno in ga vsekakor ne gre omejevati na osnovni položaj desnega krila. “Ves turnir igramo vrhunsko in z nasmeškom. S takšno energijo nam bodo tekmeci težko kos,” je povedal 27-letni Janc. Njegov tekmec v finalu letošnje lige prvakov pa je pri danskem Aalborgu naredil še en korak naprej. Vlah je pravzaprav gonilna sila slovenskega napada, čeprav ne začenja tekem.

Seveda bi bilo krivično spregledati delo, ki ga stran od žoge opravljajo reprezentančni kolegi na obeh polovicah igrišča. Blaž Blagotinšek z Borutom Mačkovškom dejansko drži tri vogale slovenske obrambe, a so soigralci na čelu z Matejem Gabrom znali strniti vrste tudi ob njegovem rdečem kartonu v 40. minuti. Do takrat so že odbili glavni juriš Švedov, ki so se ob koncu prvega polčasa s petih približali na gol zaostanka.

Skandinavci so le minuto prej ostali brez kapetana Jima Gottfridssona. V dvoboju dveh dirigentov igre je s komolcem ustavil Bombača in si po sodniškem ogledu video posnetka prislužil dvojno kazen: rdeči karton in prepoved nastopa na jutrišnji tekmi s Hrvaško, ki se je za olimpijski uvod komaj izvlekla z Japonsko. Prav rokometaši iz dežele vzhajajočega sonca, ki so v nepredvidljivi skupini A še edini brez zmage, bodo slovenski tekmeci ob večernem zaključku 4. kroga.

Brez predaje

“Švedi so bili favoriti, a le na papirju. Na igrišču smo pokazali, kaj zmoremo in ne mislimo se ustaviti. Naredili bomo vse, da uresničimo naše sanje. Tudi zato je druga zmaga že pozabljena. V mislih so le Japonci,” je Bombač svoj pogled že usmeril v bližnjo prihodnost.

Česa drugega pa ne preostane slovenskim rokometašicam, ki jih po potopu z Nemčijo jutri zvečer čaka še ena (pre)visoka ovira. Norvežanke sodijo med najbolj trofejne reprezentance 21. stoletja. Za povrh se je v igralski kader tekmic vrnila Henny Reistad, lani najboljša igralka na svetu. “Olimpijske igre še niso končane. Tudi če igramo še proti Norveški in Švedski, se ne smemo predati vnaprej in velja prikazati boljši rokomet,” je povedala slovenska kapetanka Ana Gros.

* Arena Sud 6, sodnika: Brunner in Salah (oba Švica).

* Slovenija: Ferlin, Lesjak, Blagotinšek 1, Janc 10, Dolenec 4 (2), Cehte, Slatinek-Jovičić, Kodrin 2, Gaber, Zarabec, Bombač, Mačkovšek 3, Novak 1, Vlah 8 (2).

* Švedska: Palicka, Thulin, Carlsbogaard 2, Moeller 2, Petterson 2, Karlsson, Wanne 6 (2), Claar 2, Pellas 2 (1), Lagergren 1, Gottfridsson 2, Bergendahl 2, Sandell 2, Wallinius 1.

* Sedemmetrovke: Slovenija 5 (4), Švedska 4 (3).

* Izključitve: Slovenija 10, Švedska 8 minut.

* Rdeča kartona: Gottfridsson (39.), Blagotinšek (40.).

Slovenci se ne mislijo ustaviti v Parizu
STA
Slovenci se ne mislijo ustaviti v Parizu
STA
Slovenci se ne mislijo ustaviti v Parizu
STA
Slovenci se ne mislijo ustaviti v Parizu
STA