Španija in Nemčija za finale

Šport
, posodobljeno:

Barcelona, Real, Bayern in Borussia, torej po dva španska in nemška kluba, so polfinalisti nogometne lige prvakov. Žreb bo danes ob v 12. uri v Nyonu, uro kasneje pa bodo določili tudi polfinalna para evropske lige.

Kdaj spet na prestol: nogometaši Interja so kot zadnji italijanski klub osvojili ligo prvakov v sezoni 2009/10
Kdaj spet na prestol: nogometaši Interja so kot zadnji italijanski klub osvojili ligo prvakov v sezoni 2009/10Reuters

EVROPA > V polfinale lige prvakov (LP) je napredovala favorizirana četverica. Še najbolj zanesljivo je svoje delo opravil Bayern, ki je izločil Juventus brez prejetega gola, zabil pa je po dva doma in v gosteh.

Izida sredinih četrtfinalnih tekem lige prvakov - Juventus : Bayern 0:2 (Mandžukić, Pizarro; skupno 0:4), Barcelona : PSG 1:1 (Pedro; Pastore; 3:3).

Dvoboja sta potrdila, da italijanski klubi nimajo več predstavnika med težkokategorniki oziroma elito. “V aktualnih razmerah ne vidim možnosti, da bi katera od italijanskih ekip v bližnji prihodnosti spet pokorila Evropo. Razlika je prevelika. Italijanski nogomet stagnira, drugod pa vlagajo, kupujejo. Bayern je stalnica v ligi prvakov, mi smo praktično novinci v tej zgodbi. Vseeno sem ponosen na pot, ki smo jo prehodili v dveh sezonah.” je analiziral razmere trener Juventusa Antonio Conte.

Sicer pa zadnje zmagoslavje katerega od italijanskih klubov v LP niti ni tako oddaljeno. V sezoni 2009/10 je to uspelo Interju, a v treh letih se je marsikaj spremenilo. Lastnika milanskih klubov Silvio Berlusconi in Massimo Moratti sta postopoma zaprla finančno pipico, nosilci igre pa so ostareli ali so jih prodali. Tretji člen velike italijanske trojke Juventus je izgubil konkurenčnost v Evropi že po aferi Calciopoli pred sedmimi leti. Lani je spet zasedel italijanski vrh, kdaj bo evropskega, pa je drugo vprašanje. Zadnje zmagoslavje v LP sega v sezono 1995/96, zadnji finale pa v leto 2003, ko so belo-črni izgubili italijanski obračun z Milanom.

Zanimivo, je, da se bosta v polfinalnem žrebu lige prvakov, ki ne bo dirigiran, prvič znašli po dve ekipi iz iste države. V preteklosti se je že večkrat primerilo da so imele posamezne države (Španija, Anglija, Italija) po tri klube med četverico.

Če - vzporednice med gospodarstvoma obeh držav se ponujajo kar same od sebe - delnice italijanskega klubskega nogometa v Evropi padajo, pa nemške nezadržno rastejo. V letošnji sezoni so dosegle vrhunec z dvema predstavnikoma v polfinalu lige prvakov. Borussia Dortmund je po klubskem proračunu sicer palček med velikani Realom, Barcelono in Bayernom, ki so se med četverico prebili že v pretekli sezoni. Dvakratni zaporedni nemški prvaki pa s pridom izkoriščajo druge primerjalne prednosti oziroma nogometne zakonitosti. Kljub sporni zmagi z Malago rezultati govorijo sami zase. Borussia je še edino neporaženo moštvo v ligi prvakov, pri čemer niso imeli lahkih tekmecev.

Prej ali slej se bo med tekmovalno elito prebil tudi Paris Saint-Germain. V Barceloni je bil blizu in hkrati daleč od podviga. Jeziček na tehtnici je bil Lionel Messi, pa čeprav le z eno funkcionalno nogo. Asi odločajo, zato so tudi toliko plačani. Vprašanje je, kako bi se razpletla Realova zgodba z Galatasarayjem brez Cristiana Ronalda. Portugalec je na obeh tekmah dosegel tri od petih zadetkov Reala: prvega v Madridu in oba v istanbulskem peklu. S skupno enajstimi goli tudi kraljuje na lestvici strelcev LP.

ALEŠ SORTA