Števec že čez 1000
Tina Maze je tudi na zadnji preizkušnji pred novim letom stala na zmagovalnih stopničkah in prešla mejo 1000 točk v sezoni. Slabše gre moškemu delu ekipe, ki je vknjižil nekaj točk na smuku v Bormiu.
SEMMERING, BORMIO>Tina Maze je bila tretja na slalomu za svetovni pokal na Semmeringu in postavila nov mejnik: je prva smučarka ali smučar v zgodovini, ki je presegla 1000 točk v svetovnem pokalu ob koncu koledarskega leta. Za dve desetinki jo je prehitela Slovakinja Veronika Zuzulova Velez, ki je dosegla prvo zmago v karieri, za eno pa Avstrijka Kathrin Zettel. Na tekmi je bila tudi Novogoričanka Ana Bucik, ki pa je nastop končala po prvem teku na 46. mestu.
Mazejeva, ki je sicer vodila po prvi vožnji, ima že 427 točk prednosti pred tekmicami in vodi ne le v skupnem in veleslalomskem seštevku zime (dobila je tudi edino superkombinacijo doslej), prevzela je tudi prvo mesto v slalomski razvrstitvi. Nemka Maria Höfl-Riesch je tokrat zasedla četrto mesto (+1,11) in ostala na drugem mestu skupnega seštevka svetovnega pokala s 621 točkami.
Tina Maze je presegla rekordni izkupiček točk Hrvatice Janice Kostelić, ki je do konca leta 2005 zbrala 955 točk.
“Potrebno je biti realen in oceniti stvari, kaj je šlo napak in kaj prav. Po drugi vožnji je bilo nekaj razočaranja, toda bilo je toliko pozitivnih stvari, da sem lahko zadovoljna. Bilo je preveč emocij, premalo sproščenosti. Slalom je nepredvidljiva disciplina in imam mogoče še vedno preveč samospoštovanja,” je razpredala Mazejeva, ki pa je bila vendarle boljše volje zaradi rekordnega točkovnega izkupička. Nekaj težav je imela z desno roko, ki je po seriji naključij utrpela tri udarce zapored: najprej je dan pred tekmo na ogrevanju na veleslalomu zadela v vratca , tri dni pred tem se je prvič resneje udarila v desno roko, skoraj na isto mesto, na slalomu pa jo je na isto mesto zadel še količek. Andrea Massi, vodja njene ekipe, je ocenil, da je imela zmago tokrat na krožniku, vendar je ni izkoristila. Dejal je, da je pokazala svojo človeško plat, saj ni le stroj za vrhunska tekmovanja, ampak predvsem človek. V Bormiu pa so na klasični prednovoletni smukaški preizkušnji dobili kar dva zmagovalca. Ob prihodu v cilj sta enak čas zabeležila Francoz Dominic Paris in Avstrijec Hannes Reichel, tretji, Norvežan Aksel Lund Svindal je zaostal za stotinko, četrtega, Avstrijca Klausa Krölla pa je od stopničk ločila le stotinka. “Mislim, da sem osvojil naslov norčka dneva. Ni normalno, da bi se takšen zahteven smuk končal s tako majhnimi razlikami,” je komentiral Avstrijec. Slovenski adut Andrej Šporn je tekmo končal z odstopom, potem ko je po dobrih vmesnih časih izgubil ravnotežje in padel. “Sreča je, da sem ostal cel, sicer bi se za kakšne pol leta lahko poslovil od smučanja,” je povedal Šporn. Do točk sta prišla dva Slovenca: Andrej Jerman na 22. mestu (+1,98) in Boštjan Kline na 30. mestu (+2,40), Rok Perko, ki je v Val Gradeni zasedel drugo mesto, pa je nastop opravil slabo (36. mesto) in zaostal za tri sekunde in pol.
Norvežan Svindal vodi tako v smukaški razvrstitvi (285 točk) kot v skupnem seštevku svetovnega pokala (674 točk). STA, RM