Švedi bodo danes nagrada
Vroči sosedski obračun za mesto med elitno osmerico med Slovenijo in Avstrijo se je razpletel z zmago risov s 4:0. Danes ob 9. uri se bodo Slovenci spopadli s Švedi, ki so bili najboljši v predtekmovalnem delu.
SOČI > Uvodni del olimpijskega turnirja se je za slovenske hokejiste izkazal kot zelo užitna predjed, saj so si z odličnimi igrami in zmago proti Slovakom pridobili spoštovanje tekmecev ter ugodnega nasprotnika v boju za četrtfinale. Včerajšnjo bitko z Avstrijci, ki jo lahko označimo kot glavno jed, saj ima zmaga v sosedskem dvoboju tako za hokejiste kot za navijače še dodatno vrednost, so Slovenci pričeli zbrano in že v uvodnih minutah napadli njihov gol. Če je bila pred dvobojem prisotna manjša negotovost o pripravljenosti viroznega Anžeta Kopitarja, pa tega na igrišču ni bilo videti. Mojstrsko je izkoristil prvo številčno premoč ter načel avstrijsko mrežo. Sledil je samostojen prodor Cerkničana Jana Urbasa ob igri z igralcem manj, v uvodnih minutah druge tretjine pa je s pravo bombo za tretji slovenski gol poskrbel Sabahudin Kovačević (”Za ZDA mi je bilo vseeno, a če tokrat ne bi igral, bi se raztrgal!”) in slovensko reprezentanco pripeljal na prag četrtfinala. Avstrijci še zdaleč niso bili tako nenevarni kot kaže končni rezultat, saj so v drugi polovici tekme napadli z vsemi topovi, a je bil Robert Kristan preprosto nepremagljiv. Prvi vratar slovenske reprezentance je po koncu dvoboja vidno ganjen, s solzami v očeh, povedal: “Pustili smo srce na ledu. Na tako pomembni tekmi smo ohranili prazno mrežo in to je nekaj neverjetnega.”
Pri Švedih se je v skupinskem delu kot najučinkovitejši igralec izkazal branilec Erik Karlsson, ki je zbral pet točk (3 goli + 2 podaji), po dva zadetka imata napadalca Denis Alfredsson in Patrik Berglund, medtem ko se lahko vratar Henrik Lundqvist pohvali s 93,59 odstotkom ubranjenih strelov. V slovenskem taboru je napadalec Žiga Jeglič zbral štiri točke (2+2), točko manj so zbrali napadalci Anže Kopitar (2+1), David Rodman (0+3), Jan Urbas (1+2) in Jan Muršak (1+2). Prvi vratar Robert Kristan je ubranil 93,55 odstotka strelov.
”Meni se je tako vleklo od včerajšnje tekme do današnje, komaj sem jo čakal. Noro, noro, noro. Zdaj pa na medaljo, zakaj pa ne?” je bil evforičen Žiga Pavlin. Bolj miren je bil kapetan Tomaž Razingar, ki se je malce obregnil tudi ob vodstvo olimpijske odprave: “Bili smo boljše moštvo in zasluženo zmagali. Morda smo si bolj želeli zmage kot Avstrijci. Izvedeli smo, da imamo že rezervirane karte za polet domov, vendar sami še ne razmišljamo o tem.” Že legendarni Raza se je dotaknil tudi četrtfinalnega spopada s Švedi: “Ostati moramo skromni in osredotočeni na naše delo. Tekma proti Švedski je prava nagrada za dosedanje igre naše reprezentance.”
Repasaž za četrtfinale:
Slovenija : Avstrija 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) Kopitar 6, Urbas 12, Kovačević 23, Muršak 58.
Dvoboj s Skandinavci bo pravi posladek, glede na prikazano pa imajo izbranci Matjaža Kopitarja svoje adute. Zagotovo je eden od njih tudi hladnokrvnost slovenskega selektorja, ki je konec tekme včeraj le pričakal z nasmehom na obrazu, v četrtfinalu pa bo od svojega moštva nedvomno zahteval odgovorno igro in boj do zadnjega piska sirene.
SIMON MALJEVAC