Tretji derbi, prvi remi

Šport
, posodobljeno:

Tretji primorski derbi v letošnji sezoni se je razpletel s prvim remijem. Po prikazanem na igrišču pravičnim. Tako Gorica kot Luka Koper bi lahko zmagala, kaj lahko pa bi se zgodilo, da bi ostala praznih rok. Gorica : Luka Koper 1:1 (0:1).

Prodorni Saša Aleksander Živec (v modrem dresu) je Koprčanom v drugem polčasu povzročal precej težav
Prodorni Saša Aleksander Živec (v modrem dresu) je Koprčanom v drugem polčasu povzročal precej težav Leo Caharija

NOVA GORICA > Koprski nogometaši so bili boljši v prvem, novogoriški pa v drugem polčasu. To je v grobem povzetek sobotnega dogajanja v športnem parku, v katerem se je zbralo povprečno število gledalcev v letošnji sezoni.

Športni park, gledalcev 300, sodnik Perić (Kranj) 6,5. Strelca - 0:1 Brečević (20), 1:1 Vetrih (68). Gorica: Simčič 6,5, Širok 6, Gregorič 7, Popović 6,5 (od 89. Kavčič-), Celcer 6, Mevlja 6,5, Vetrih 7, Žigon 6,5, Praprotnik 6 (od 55. Pavić 6 (od 90. Durić -), Šturm 6,5, Živec 6,5. Trener: Miran Srebrnič. Luka Koper: Nenezić 6,5, Mavrič-Rožič 6, Hadžić 6,5, Đukić 6,5, Perger 6, Migliorini 6,5 (od 90. Majcen -), Guberac 6, Čovilo 6, Galešić 6 (od 90. Mendy-), Bradaschia 6 (od 63. Pučko 6,5), Brečević 7. Trener: Rodolfo Vanoli. Rumeni kartoni: Vetrih, Žigon, Gregorič; Đukić, Bradaschia.

Nič več in nič manj. Začetek tekme je pripadel gostom. Daniel Bradaschia, ki je v prvi enajsterici dobil prednost pred Matejem Pučkom, je že po nekaj sekundah ogrel dlani Vasje Simčiča po strelu z razdalje, gneča v kazenskem prostoru po sledečem kotu pa je poskrbela še za nekaj vznemirjenja v zdesetkani domači ekipi.

Nadaljevanje je bilo precej bolj mirno oziroma šablonsko: gostitelji so sicer poskušali povezati niti igre, a jim je ob (pre)počasni izvedbi uspevalo bore malo. Koprčani so se namreč predstavili z značilno igro: čvrsto in agresivno. Na svoji polovici niso puščali prostora, v napadu pa so se zanašali na iznajdljivost in navdih posameznikov. Goran Galešić se je sicer trudil, a brez večjega učinka, zato pa je bil precej nevarnejši še en bivši “Goričan”. Ivanu Brečeviću je sicer v 19. minuti veselje preprečil Aleksander Popović, ki je žogo pred gol črto izbil v kot, iz katerega pa so gostje tudi povedli. Po uigrani kombinaciji je Damir Hadžić podaljšal podajo na drugo vratnico, kjer je napadalec iz Buj preskočil Amedeja Vetriha in z glavo iz neposredne bližine popeljal Koprčane v vodstvo. Sprememba izida ni bistveno vplivala na razvoj dogodkov na igrišču. Koprčani so brez večjih težav onemogočali poskuse Novogoričanov, ki so se v končnici prvega polčasa ob nemoči oziroma pomanjkanju boljših rešitev oprli na strele z razdalje. Še najnevarnejšega je sprožil Dejan Žigon.

Začetek drugega polčasa je napovedal drugo pesem: gostitelji so zaigrali vsaj z eno, če ne z dvema prestavama višje. Žigon in Saša Aleksander Živec sta sejala paniko v koprsko vrsto, ki je še naprej igrala v obratih iz prvega polčasa. Izenačujoči zadetek je v uvodnih minutah nadaljevanja visel v zraku, a so se Koprčani ubranili. Ko je kazalo, da so se gostje z vstopom Pučka otresli najhujšega pritiska in vzpostavili ravnotežje, pa so domačini prišli do izenačenja. Tudi drugi zadetek je padel po prekinitvi. Podaljšano novogoriško akcijo je znotraj kazenskega prostora kronal Amedej Vetrih, ki je po dveh spodletelih poskusih v 68. minuti naravnal merilne naprave.

Plus: Novogoričani in Koprčani ostajajo spomladi še neporaženi; izražena želja po uspehu na obeh straneh. Minus: primorski derbi ni privabil večjega števila gledalcev; igra brez kakovostnih presežkov.

Igra se je potem razživela, gostitelji pa so na krilih izenačenja lovili zmagoviti gol. Še najbližje zadetku sta bila Živec, ki bi ob padcu v kazenskem prostoru morda lahko izsilil enajstmetrovko in Žigon. Najboljši novogoriški strelec je v končnici tekme zapretil s prostim strelom, ki ga je Igor Nenezić le pospremil s pogledom, a je na srečo gostov končal mimo vrat. Tudi Koprčani so imeli svoje priložnosti iz prekinitev, a je Vasja Simčič ohranilo zbranost pri strelih Mateja Mavriča Rožiča in predvsem Andree Migliorinija. Miroslav Čovilo pa je novogoriškemu vratarju sam olajšal delo po slabotnem strelu z glavo iz neposredne bližine.

Ne)zadovoljni z remijem

Po tekmi so bili z razpletom razumljivo bolj zadovoljni pri Novogoričanih, ki po treh spomladanskih krogih (ob eni zmagi in dveh neodločenih izidih) ostajajo neporaženi. Brez poraza so sicer tudi Koprčani, ki so spomladi zabeležili tretji zaporedni remi in tako še podaljšali niz brez zmage. Slednje pa bodo v lovu na evropsko vozovnico nujne. Neposredni tekmec za tretje mesto Domžale so v soboto namreč ugnale Maribor v Ljudskem vrtu.

Koper brez Koprčanov

Tretji letošnji primorski derbi je poleg skromnega števila gledalcev na tribunah - večji obisk so istočasno zabeležili na sosedskem tretjeligaškem obračunu v Biljah - postregel še z nekaterimi zanimivimi iztočnicami, predvsem ob pogledu na obe enajsterici. Če je bila udarna postava gostiteljev z izjemo Uroša Celcerja skoraj v celoti (novo)goriška, pa v začetni enajsterici gostov z izjemo kapetana Ivice Guberca ni bilo Koprčana. Časi se očitno spreminjajo. Še dobrih deset let nazaj, ko so Koprčani igrali vidno vlogo tudi v novogoriški zasedbi, je bil položaj drugačen. V koprski postavi je bilo tokrat celo več, sicer pogojno rečeno, Goričanov. Matej Mavrič Rožič, Bojan Đukić, Goran Galešić in Ivan Brečević so se namreč na slovenski sceni uveljavili v novogoriškem dresu.

ALEŠ SORTA

Tako je Ivan Brečević (številka 9, v skoku) popeljal Koprčane v vodstvo
Tako je Ivan Brečević (številka 9, v skoku) popeljal Koprčane v vodstvoLeo Caharija