Za kolajne 36 “fincev” iz 19 držav
Danes se v Kopru začenja Finn silver cup - mladinsko svetovno prvenstvo olimpijskega razreda finn. Na najpomembnejši regati v slovenskem morju to sezono bosta domače barve branila Jan in Liam Orel, v vlogi trenerjev pa bosta prisotna tudi srebrni olimpijec iz Ria Vasilij Žbogar in dobitnik bronaste kolajne na svetovnem prvenstvu leta 2007 Gašper Vinčec.
KOPER > Silovita burja je organizacijskemu odboru včeraj onemogočila izpeljavo poskusne regate, na kateri bi se lahko 36 tekmovalcev iz 19 držav prvič seznanilo z razmerami na morju. “Trening regata koristi predvsem tehničnemu osebju, da se uskladi in pravočasno odkrije morebitne pomanjkljivosti,” je bistvo prologa pojasnil predsednik regatnega odbora Bojan Gale, ki mu bo pri izpeljavi vodnega dela prireditve pomagalo 25 članov Jadralnega kluba Jadro Koper in štirje mednarodni sodniki.
Vremenska napoved za prihajajoče dni je veliko bolj obetavna. V današnjih uvodnih plovih naj bi floto poganjala zmerna burja, medtem ko bodo bitke za odličja konec tedna potekale v 10 do 12 vozlih maestrala. “Take razmere mi zelo ugajajo. Od vrnitve s svetovnega članskega prvenstva v Aarhusu sem veliko delal na telesni pripravljenosti ter poskušal izboljšati tehniko vožnje v veter in krmo,” je pred prvimi soočenji dobro razpoložen branilec bronaste medalje v kategoriji do 19 let Liam Orel. Drugi najmlajši krmar bo ob podpori prijateljev in navijačev tokrat ciljal na najvišjo stopničko, v skupni razvrstitvi pa si želi med prvo deseterico.
Podobne ambicije ima tudi njegov starejši brat Jan Orel, ki je včeraj dopolnil 23 let. “Praznoval bom po končanem prvenstvu. Upam, da bom imel takrat še kakšen razlog več za slavje,” pravi koprski reprezentant, ki si za rojstni dan želi predvsem stabilnih vetrovnih razmer, dobrih predstav in čim manj nevšečnosti, ki bi mu podrle tekmovalni ritem.
V prireditev bosta vpeta tudi največja slovenska jadralska virtuoza Vasilij Žbogar in Gašper Vinčec. Slednji bo s trenerskega čolna delil nasvete Čehu Ondreju Teplyju, sinu nekdanjega trenerja Romana Teplyja, medtem ko bo Vasilij Žbogar, sicer trener irske reprezentance laserjev, svetoval Ukrajincu Georgiiu Pachesu.