Za velikane kriza ne obstaja

Šport
, posodobljeno:

Tekstilne multinacionalke že vrsto let bijejo neizprosen boj za največje klube. Zadnji zunajserijski ulov je uspel nemškemu Adidasu, ki je pri italijanskih prvakih premagal največjega globalnega konkurenta, ameriški Nike.

Arsenal (na fotografiji v ospredju Tomaš Rosicky) je Nike zamenjal s Pumo, ki mu na leto plača 35 milijonov evrov, kar ga uvršča na drugo mesto
Arsenal (na fotografiji v ospredju Tomaš Rosicky) je Nike zamenjal s Pumo, ki mu na leto plača 35 milijonov evrov, kar ga uvršča na drugo mestoEddie Keogh

NOVA GORICA > Pri nas ima deset nogometnih prvoligašev kar deset različnih dobaviteljev opreme ali takoimenovanih tehničnih sponzorjev.

Sinergijski učinki med najboljšimi športnimi kolektivi in najbolj prepoznavnimi blagovnimi znamkami so vedno večji. S popularizacijo nogometa na večmilijardnem trgu Daljnega vzhoda je prodaja majic najboljših evropskih klubov vrtoglavo narasla. Največ dresov na sezono prodata Real Madrid in Manchester United, vsak po 1,4 milijona. Sledi Barcelona z 1,15 milijona prodanih majic, italijanski klubi pa ne dosegajo številke pol milijona.

Javna skrivnost je, da je v letu 2003 Real Madrid v svoje vrste pripeljal Davida Beckhama predvsem zaradi pričakovane in tudi uresničene skokovite rasti prodaje navijaških artiklov. Madridčani naj bi celotno plačo igralca pokrili samo s prodajo njegovih dresov. Zato ne čudi, da se najbolj vplivne svetovne znamke športne konfekcije ostro spopadajo za mesta uradnih opremljevalcev najboljših klubov.

Izidi 13. kroga italijanskega nogometnega prvenstva - Verona : Chievo (Cesar vso tekmo, strelec gola Lazarević od 60. minute) 0:1, Milan (Birsa od 46. minute) : Genoa 1:1, Napoli : Parma 0:1, Livorno : Juventus 0:2, Sampdoria : Lazio 1:1, Sassuolo (Kurtić od 70. minute) : Atalanta 2:0, Torino : Catania 4:1, Udinese Fiorentina (Iličić od 58. minute) 1:0, Bologna : Inter sinoči, Roma : Cagliari drevi; vrstni red - Juventus 34, Roma (-1) 32, Napoli 28, Inter (-1) 25, Fiorentina 24, Verona 22...

Širokogrudni Nemci

V Italiji je imel nemški Adidas doslej na svojem seznamu le eno ekipo iz serie A. Milan igra v njihovi opremi že petnajst sezon, nova pogodba do leta 2023 pa jim prinaša okrog 18 milijonov evrov na sezono. To je precej manj kot bo od sezone 2015/16 dalje zaslužil Juventus. Torinčani so imeli od leta 2003 na dresih znak ameriškega Nikeja, ki je klubu plačeval 16,5 milijona evrov na sezono. Toda Nemci so bili pri pogajanjih bolj spretni in Torinčanom ponudili kar 31,5 milijona evrov, kar v šestih letih nanese izjemnih 190 milijonov.

Ta vsota je razdeljena na več delov. Poleg sponzorskih 140 milijonov, nadaljnjih 14 milijonov znašajo dobave v blagu, 36 milijonov pa je minimalni zagotovljeni delež iz naslova trženja. Dodaten zaslužek lahko klubu prinesejo bonusi na rezultatsko uspešnost.

Real je rekorder

Na trgu je največji zaslužkar madridski Real. Osemletna pogodba z Adidadsom mu nanese 49 milijonov ameriških dolarjev na leto (37 milijonov evrov). To je petina vseh prihodkov, ki jih v Madridu ustvarijo iz naslova komercialnih dejavnosti. Po zadnjih podatkih sta Barcelono na drugem mestu prehitela londonska Chelsea in Arsenal. Prvi je poleti sklenil nov posel z Adidasom za obdobje desetih let za 35 milijonov na leto. Enako donosen dogovor je julija Arsenal podpisal z nemško znamko Puma in se tako poslovil od dvajsetletnega razmerja z Nikejem.

Katalonce že vrsto let opremlja prav ta multinacionalka, ki jim za to plačuje 32 milijonov na leto. Manchester United dobi od istega ameriškega opremljevalca dober milijon manj, partnerja pa sta pravkar na novo odprla pogajanja o višjem prispevku tekstilnega giganta. Enega najbolj donosnih partnerstev je za dobo treh let nekoliko presenetljivo sklenil Liverpool z manj znano ameriško blagovno hišo Warrior. Ta opremlja le šest nogometnih ekip po svetu, Liverpoolu pa nameni 30 milijonov evrov na leto.

Evropski prvak Bayern iz Münchna ima z Adidasom, ki je tudi delničar kluba, pogodbo za 25 milijonov na sezono. Bavarci iz naslova komercializacije ustvarijo največ prihodkov med vsemi, 200 milijonov na sezono.

Udinese promovira novo znamko

Na Apeninskem polotoku torej v tem pogledu kraljuje Juventus. Milan in Inter dobita približno enako. Črno-modri so pred kratkim sklenili novo sponzorsko pogodbo z Nikejem, ki jim bo prinesla 18,2 milijona na sezono. Napoli opremlja vse bolj prepoznavna italijanska znamka Macron (tudi Lazio in Bologno), ki jim nudi 7,5 milijonov na leto, še pol milijona manj pa bo z Nikejem zaslužila Roma. Potem ko so Rimljani prekinili sodelovanje z znamko Kappa, sedaj nimajo tehničnega sponzorja, z Američani pa bodo pričeli poslovati v prihodnjem letu.

Videmski Udinese se je za sodelovanje zahvalil med rekreativci znani znamki Legea ter za pet let podpisal pogodbo z novoustanovljeno družbo HS, ki klubu že vrsto let vodi marketing, zdaj pa zanje kreira tudi tekmovalne drese. Fiorentina je v letu 2012 podpisala triletni dogovor s španskim proizvajalcem Joma, ki je vrsto let opremljala tudi nogometaše Gorice.

10 klubov, 10 opremljevalcev

Na slovenskih zelenicah v najbolj prestižni znamki dresov igra Maribor. Od leta 2011 sodeluje z Adidasom. Gorica ima po sklenitvi sodelovanja istega opremljevalca kot Parma. Znamka Errea domuje prav v bližini tega mesta. Koprčani igrajo v majicah italijanskega Lotta. Rudar ostaja zvest španski Jomi, ki so jo tako kot v Novi Gorici opustili tudi v Celju. Tam letos nastopajo z majicami Legea. Tudi Domžale imajo tehničnega sponzorja iz Italije. To je znamka Taxa, Olimpija pa nosi prav tako italijansko Virmo. Triglav igra v dresih nemškega Royala, novomeška Krka pa nastopa v majicah danske znamke Hummel, ki je bolj znana kot opremljevalec rokometnih ekip. Presenečenje sezone Zavrč pa nosi italijanske drese Zeus.

PETER MARAŽ

Madridskemu Realu (v belih dresih) pogodba z Adidasom prinese  največ
Madridskemu Realu (v belih dresih) pogodba z Adidasom prinese največFelix Ordonez