Žbogar v finalu nima česa izgubiti
Na pokalu princese Sofije je na sporedu le še regata za odličja. Od devetih slovenskih posadk si je nastop v finalu izboril le Vasilij Žbogar. Izolan je v razredu finn sedmi z devetimi točkami zaostanka za tretjeuvrščenim Kanadčanom Christopherjem Cookom.
PALMA DE MALLORCA > Včerajšnjih 16 vozlov vetra je pripomoglo k dinamičnosti regate svetovnega pokala, ki se danes končuje z obračunom najboljših deseteric v posameznih olimpijskih razredih.
Izolan je rešil čast
Med njimi ni slovenskih predstavnikov, z izjemo Vasilija Žbogarja, sedmega po desetih plovih v razredu finn. “V deveti preizkušnji ponovno nisem uspel startati, kot bi želel, ampak bilo je vseeno dovolj dobro, da sem na prvo oznako prišel z skupaj z vodilno peterico. Nato sem v krmo pazil, da ne bi po nepotrebnem izgubil dobrega položaja. Zadnjo regato pa sem začel izjemno dobro, prepričan, da bom ponovno v ospredju, ampak nenadoma je pihnil močnejši veter na desni strani regatnega polja in takrat me je prehitelo kar nekaj jadralcev iz ozadja. Mislim, da sem bil 20. ali 22. po prvi stranici, tako da sem do konca regate samo še pridobival,” je dogajanje obširno ocenil Žbogar. Zadovoljen je z doseženim ciljem - uvrstitvijo v regato za medalje. “V finalu nimam česa izgubiti, lahko pa veliko pridobim. Vsekakor si bom prizadeval izboljšati končno uvrstitev,” je jasen načrt srebrnega olimpijca, včeraj osmega in 15. ter skupno sedmega z 79 točkami. Enako bero ima mesto pred njim Novozelandec Dan Slater, oba pa imata devet točk manj od trenutno tretjega Christopherja Cooka, s katerim se bosta zadnjič soočila danes ob 14. uri.
Cilj opravičuje sredstvo?
Gašper Vinčec je predstavo na Mallorci sklenil s prehitrim startom in končnim 29. mestom. V zadnji regati se na regatnem polju ni pojavil, na kopnem pa dogajanja ni želel komentirati. Odgovoriti ni želel niti na Žbogarjeve očitke o nagajanju na morju. Po mnenju njegovega trenerja Jurija Dorošenka je dvoboj “mož na moža” za olimpijsko vozovnico običajen. To pravila dejansko tudi dopuščajo. Najbolj znan primer strategije, kakršne se poslužuje Vinčec, se je zgodil leta 2000 v Sydneju, ko je Ben Ainslie v zadnji regati nadzoroval Roberta Scheidta od štarta do cilja in si tako zagotovil zlato olimpijsko kolajno.
Ostali povprečno
V ženski floti dvoseda 470 se Tini Mrak in Teji Černe ni posrečilo ponoviti lanskega osmega mesta. Letos otok zapuščata z 20. mestom, kjer sta pristali z nizom uvrstitev na 12., 29., 10., 5., 28., 9., 20., 31. in 13. mesto. V moški konkurenci je naša najboljša ekipa Mitja Mikulin-Nejc Dolinšek na 57. mestu, Dylan Hector Tidd je v paru z Jakobom Božičem osvojil 79. mesto, Andraž Gulič in Tim Podlogar pa nista bila kos močnemu vetru ter se s Palme vračata skupno 86.. Med enosedi laser je bil Karlo Hmeljak 48., Luka Domijan 104. in Nik Pletikos 113.
JANA PINES