Zelena ga je presenetila

Šport
, posodobljeno:

Jan Tratnik je na dirki po Avstriji presegel lastna pričakovanja in tudi cilje. Stalno se je uvrščal med najboljšo deseterico v posameznih etapah, na letečih ciljih pa je oblekel tudi zeleno majico najboljšega kolesarja po točkah.

Jan Tratnik z zeleno majico najboljšega po točkah na dirki po 
Avstriji.
Jan Tratnik z zeleno majico najboljšega po točkah na dirki po Avstriji.

NOVA GORICA > Tretje, dve peti, šesto, osmo in dvanajsto mesto. To so najvidnejši etapni dosežki Jana Tratnika na 67. dirki po Avstriji. Zelena majica je bila le logična posledica, a za 25-letnega Idrijčana, ki je drugič vrtel pedala na največji etapni dirki pri naših severnih sosedih, prav nič načrtovana. “Želel sem si priti med peterico v eni od etap in se vključiti v kakšen pobeg. Majice nisem imel v mislih, kakor tudi ne nabiranja točk na letečih ciljih,” je pojasnil član avstrijske ekipe Amplatz. Na koncu se je za Tratnika razpletlo bistveno bolje.

“Kazalci so bili sicer spodbudni, kar je pokazala že cestna dirka za državno prvenstvo tik pred dirko po Avstriji. Prava potrditev pa je prišla v prvi etapi s petim mestom. Nisem vedel, da sem lahko tako dober v skupinskih zaključkih s 50 ali 70 kolesarji,” je pojasnil idrijski kolesar. Razgibana trasa na dirki po Avstriji je sicer poskrbela za ustrezno selekcijo, prav tako udeležba ekip iz vrhunskega kolesarskega razreda Pro Tour. A Tratnik je bil z izjemo etap s ciljnimi vzponi vselej v igri za najvišja mesta. Dvakrat se je znašel tudi v pobegih, ker je lovil točke za zeleno majico. Zagotovil si jo je še pred zadnjo etapo, ki jo je končal na šestem mestu.

“Razplet po malem obžalujem. Nisem pričakoval, da bom v etapi z dvema vzponoma konkurenčen najboljšim. Storil sem napako, ker nisem preučil zadnjega kilometra etape, ki je bil precej bolj tehnično speljan, kot sem predvideval,” razlaga Tratnik, ki izkupiček na dirki po Avstriji uvršča med tri najpomembnejše dosežke v karieri. Prednost imata naslov evropskega prvaka iz leta 2012 med mlajšimi člani ter zmaga v reprezentančnem dresu na sloviti dirki Liberazione v isti kategoriji dve leti prej.

Zmage so za kolesarja, ki je v dresu Quick-Stepa okusil vrhunski razred, prišle tudi v absolutni kategoriji, le da na dirkah nižjega razreda. Letos jih ima že štiri. Z moštvenim kolegom, Ajdovcem Andijem Bajcem, pa krojita vrh v avstrijskem pokalu. Nasploh je Amplatz precej primorsko obarvana ekipa, saj v njej vrti pedala še en Idrijčan, Dejan Bajt, ki ima v moštvu najdaljši staž. V vlogi maserja pa se je ekipi letos priključil še Janov mlajši brat Jure.

Sezono bo Jan Tratnik - po aktivnem počitku na prelazu San Pellegrino - nadaljeval 2. avgusta na Veliki nagradi Kranja, kjer je lani slavil. Letošnja popotnica je še boljša. “Izboljšal sem tri prvine: sprint, vožnjo na čas in vzdržljivost. Tudi po petih urah kolesarjenja sem še vedno konkurenčen za najvišja mesta,” je pojasnil državni prvak v kronometru, ki mu pogodba pri Amplatzu poteče konec leta. Pravi, da ima vrata v Avstrijo odprta, sam pa bi se rad vrnil tja, kjer je že bil, oziroma vsaj v ekipo, ki sodi v drugi kakovostni razred svetovnega kolesarstva.

ALEŠ SORTA