Zmagati, tako ali drugače

Šport
, posodobljeno:

Že v 26. leto stopa jubilej, ki mu v slovenskem nogometu ni para - toliko let namreč Olimpija oziroma novi klubi, ki nosijo to ime, niso uspeli streti oreha, imenovanega Koper, trenutno z imenom Luka Koper.

Daniel Bradaschia (desno) se je na zadnji tekmi Kopra in Olimpije na Bonifiki vpisal med strelce
Daniel Bradaschia (desno) se je na zadnji tekmi Kopra in Olimpije na Bonifiki vpisal med strelceTomaž Primožič/Fpa

KOPER > Mejniki so zato, da se prej ali slej rušijo. To je že oguljena fraza. Če bi se ta 26-letni izpulil kdaj prej ali kdaj pozneje, nihče ne bi posebej ugovarjal. A danes gre za tekmo, ki v veliki meri odloča o koprski uvrstitvi v evropsko ligo.

Luka Koper: čakata jo še tekmi z Olimpijo in nato s Celjem v gosteh. Ključna tekma se zdi današnja, saj bodo Celjani v nedeljo z glavami že v pokalnem finalu, ki bo na Bonifiki čez teden dni. Če Koper nocoj zmaga, potem si upamo trditi, da gre v Evropo. Domžale: nocoj gostijo Gorico, v nedeljo gredo k Muri. Gorica je obstala, teoretično je to za Domžale olajševalna okoliščina. Pričakovati je torej zmago Domžal, povsem kaj drugega pa Gorenjce čaka v Murski Soboti, kjer se v boju za obstanek očitno še niso vdali. Če pa danes ob koprski zmagi Domžale izgubijo, je dvoboj za Evropo že odločen.

Kar so v aprilu zgradili, so kanarčki v enem tednu podrli in se dva kroga pred koncem prvenstva znašli izenačeni z Domžalami. Spričo boljše medsebojne razlike imajo vsaj minimalno prednost, da bi se ob točkovni izenačenosti uvrstili v Evropo.

Popotnica za današnjo tekmo z Olimpijo ni najboljša, posebej po tistem, kar (ni)so pokazali pri Muri, kjer si v tako pomembni tekmi poraza ne bi smeli privoščiti. Katastrofalna igra zvezne vrste, ki je slabo igrala že drugič zapored, je bila znak za alarm tudi trenerju Rodolfu Vanoliju, ki je pred nocojšnjo tekmo pod posebnim pritiskom.

Že odločitev, katerega med petimi tujci bo moral poslati med gledalce, verjetno ne bo lahka. Moči potrebuje v napadu. Ker ima Olimpija eno najboljših, če že ne najboljšo zvezno vrsto v ligi, bo tudi na sredini potreboval zrelo igro. Ker je Brazilec Tom tako ali tako odpisan in ga med tujce, ki kandidirajo za nastop, niti ne štejemo več, bo verjetno na tribuno moral levi bočni Davor Bagarić.

Dobra novica je, da ima Vanoli na voljo vse igralce, torej tudi Mateja Palčiča in Domna Črnigoja, ki se je lažje poškodoval na tekmi z Gorico. “Po dveh slabših predstavah smo podrobno analizirali igro in napake. Vemo, kje je bilo slabše in kje je potrebno biti najbolj pozoren. Fantje verjamejo v zmago, zmorejo igrati kvalitetno,” pravi Vanolijev pomočnik Alen Ščulac, in dodaja: “Ekipa se s tradicijo ne obremenjuje in verjame, da bo uresničila končni cilj.”

Olimpija prihaja v Istro sproščena, saj si je drugo mesto že zagotovila, pa tudi s Koprčani je v tej sezoni le enkrat izgubila. Kazen sta odslužila Matic Fink in Aleksander Šeliga, še vedno pa je vprašljiv nastop Nikole Nikezića, ki ima nekaj težav s poškodbo gležnja. “Veselim se tekme s Koprom in motiva, ki je pred nami. Nimamo kaj izgubiti. Koper potrebuje točke, mi pa ne. Mogoče je prišel trenutek, da prvič zmagamo v Kopru,” je pred tekmo povedal trener Olimpije Andrej Razdrh. Ljubljančani so začutili priložnost, da prekinejo zanje neslavno tradicijo, trenerjeva napoved pa je dovolj zgovorna, čeprav je sicer med navijaško množico slišati tudi drugačna mnenja o nocojšnji Olimpijini (ne)motiviranosti na Bonifki.

Navijači, za katere so “žabarji” vedno izziv, so tudi tisto, kar sodi k derbiju. Najbrž jih tokrat zaradi tekmeca ni potrebno posebej vabiti, po drugi strani, pa jih bodo morali z igrami zadržati koprski nogometaši. Časi so pač takšni - kakovostnega nogometa je na TV ekranih vedno dovolj ...

ROK MAVER