Assange kmalu na prostost

Svet
, posodobljeno:

Višje sodišče v Londonu je danes odobrilo varščino za ustanovitelja medijske organizacije WikiLeaks Juliana Assangea in s tem omogočilo njegovo izpustitev iz pripora. Varščino je Assangeu že v torek odobrilo nižje sodišče, na kar pa se je pritožilo britansko tožilstvo, ki zastopa švedsko vlado, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Assangeu so odobrili varščino.
Assangeu so odobrili varščino.Reuters

LONDON> Sodnik Duncan Ouselay je danes po 90 minutah zaslišanja odločil, da bo Juliana Assangea na podlagi varščine izpustil na svobodo. Na njegovo odločitev se ni več mogoče pritožiti. Dejansko naj bi Assangea iz pripora izpustili takoj, ko uredijo dokumentacijo.

O izročitvi Švedski šele januarja

Tožilstvo je sicer v torek izpodbijalo varščino v višini 240.000, ki jo je določil sodnik, ker bi lahko Assange, s katerim želijo na Švedskem zaradi suma posilstva opraviti pogovor, po njihovem mnenju pobegnil.

V skladu z odločitvijo višjega sodišča bo Assange pod strogimi določili varščine ostal v Veliki Britaniji. Predati bo moral svoj potni list in spoštovati policijsko uro, nadzirali pa ga bodo prek elektronske zapestnice. O njegovi izročitvi Švedski bo sodišče znova odločalo enajstega januarja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pred sodiščem množica podpornikov

39-letni Avstralec se je sedmega decembra predal policiji v Londonu, ki ga je nato aretirala. Stockholm je namreč za njim izdal evropski zaporni nalog, ker mu dve ženski na Švedskem očitata posilstvo. Assangeovi podporniki pa trdijo, da je žrtev političnega procesa zaradi razkritij na WikiLeaksu.

Novico o odobritvi varščine za Assangea je danes pred sodiščem v Londonu navdušeno pozdravila množica njegovih podpornikov. Zbrani so kljub močnemu dežju pri tem vzklikali, da “razkrivanje vojnih zločinov ni zločin”. STA