Avstralija si glede dobave cepiv želi kolektivnega pritiska na EU

Svet
, posodobljeno:

Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19. Nedavno italijansko ustavitev izvoza 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo je avstralski minister za trgovino Dan Tehan označil za "cepivni protekcionizem" in izrazil zaskrbljenost pred nadaljnjimi blokadami.

Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da 
omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19.
Avstralija želi v sodelovanju z drugimi državami pritisniti na EU, da omogoči dobavo predvidenih količin cepiva proti covidu-19.STA

CANBERRA > Dan Tehan je v prizadevanjih, da spremenijo stališče Evropske unije, napovedal združitev moči s Kanado, Japonsko, Norveško in Novo Zelandijo. "Bolj kot bomo kolektivno pritisnili nanje, večja je verjetnost, da bodo spoznali napačnost svojega ravnanja," je dejal.

Glede na poročanje avstralskih medijev je Tehan o svojih skrbeh že razpravljal tako z EU kot generalno direktorico Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala. Ključno vlogo pri lobiranju za spremembe naj bi odigrala tako imenovana skupina Ottawa, ki pod vodstvom Kanade združuje več partneric iz WTO, vključno z EU.

Tehan pri tem navaja tudi regionalno skrb, češ da bi lahko zamude pri dobavi cepiv v Avstralijo okrnile njeno zmožnost pomoči drugim bližnjim državam, ki bi si sicer s težavo zagotovile lastno dobavo cepiv.

EU je januarja vzpostavila mehanizem za nadzor izvoza cepiv - če podjetje ne izpolni obveznosti do EU, izvoza ni mogoče dovoliti. Minuli konec tedna je v okviru tega mehanizma unija prvič zavrnila izvoz: Italija je blokirala dostavo 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece v Avstralijo.

AstraZeneca je namreč uniji dobavila manj kot desetino količine cepiv, ki je bila dogovorjena po pogodbi za prvo četrtletje, konkretno od decembra do vključno marca, je v ponedeljek poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Avstralija si je zagotovila skupno 53,8 milijona odmerkov cepiva AstraZenece, od katerih naj bi jih 50 milijonov proizvedli doma.