Avstrijski kancler: za zahodni Balkan so pomembne investicije in priložnosti za mlade
Avstrijski kancler Werner Faymann je danes ob odprtju konference o zahodnem Balkanu na Dunaju izpostavil, da so za regijo pomembne investicije in priložnosti za mlade. Omenil je tudi begunsko krizo, s katero se sooča tako EU kot države zahodnega Balkana in ki jo je označil za “naš skupni izziv”, ki mu vsak zase ne bomo kos.
DUNAJ > Glede beguncev, ki bežijo pred nasiljem in preganjanjem v svoji domovinah, je avstrijski kancler Werner Faymann še dejal, da imajo pravico dobiti azil, naša dolžnost pa je, da jim pomagamo.
Begunska kriza bo, kot kaže, zasenčila ostale teme srečanja, infrastrukturne projekte in mlade. Gostitelj konference Faymann je ob odprtju izpostavil pomen investicij na območju, med drugim v infrastrukturo, tudi prometno.
Mladim proložnost za študij in delo
Za razvoj regije so poleg infrastrukture po besedah avstrijskega kanclerja pomembni tudi ljudje, zato je treba še posebej mladim dati priložnost za študij in delo.
Pri sodelovanju v regiji je po njegovem treba upoštevati skupne vrednote, kot so varnost, pravičnost in stabilnost. Kot je še dejal Faymann, je zato treba v regiji vzpostaviti zaupanje, da bi zagotovili stabilnost.
Poudaril je še, da regija sodi skupaj in da je že zgodovina pokazala, da bi bilo njeno razbijanje napaka. “V tem stoletju ne smemo narediti enakih napak,” je dejal. Države v regiji ne smejo delovati ena proti drugi, temveč skupaj.
Dačić: Pokazati moramo, da lahko normalno delujemo tudi sicer, ne le na tovrstnih konferencah
Srbski zunanji minister Ivica Dačić je pred začetkom konference za medije izrazil zadovoljstvo da je berlinski proces doživel prvo obletnico, in izrazil upanje, da bodo še nadaljevanja, “dokler vsi skupaj ne bomo člani EU”. Ob tem je države zahodnega Balkana kritično pozval, naj ne delajo tako, da na tej konferenci govorijo o prihodnosti, ostale dni pa se vračajo v preteklost.
“Pokazati moramo, da lahko normalno delujemo tudi sicer, ne le na tovrstnih konferencah,” je poudaril. Ob tem je izrazil bojazen, da se države obnašajo kot slabi učenci, ki se izogibajo svojim obveznostim.
Konferenca je del berlinskega procesa, ki se je začel lani na pobudo nemške kanclerke Angele Merkel s ciljem spodbuditi evropsko integracijo šestih držav Zahodnega Balkana.
Udeležuje se je vseh šest premierjev držav zahodnega Balkana - albanski Edi Rama, srbski Aleksandar Vučić, Denis Zvizdić iz BiH, črnogorski Milo Đukanović, makedonski Nikola Gruevski in kosovski Isa Mustafa.
Konferenco skupaj organizirata nemška kanclerka Angela Merkel in Faymann, na njej pa sodeluje tudi italijanski premier Matteo Renzi, ki bo srečanje po napovedih gostil prihodnje leto. Evropsko unijo zastopajo njena visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini, evropski komisar za širitev in sosedsko politiko Johannes Hahn in podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.
Slovenijo in Hrvaško, ki veljata za vezna člena med unijo in državami zahodnega Balkana, predstavljata premierja Miro Cerar in Zoran Milanović, ki sta tokrat prvič po izbruhu arbitražne afere med državama sodelovala na istem srečanju.
STA