Breivik bo danes znova stopil pred sodnike

Svet
, posodobljeno:

Norveški skrajnež Anders Behring Breivik, ki je v dveh napadih 22. julija na Norveškem ubil 77 ljudi, bo danes drugič stopil pred sodnike v Oslu. Na podlagi zahteve policije bo sodišče za zaprtimi vrati odločalo o podaljšanju njegove popolne osame še za štiri tedne.

Norveški skrajnež Anders Behring Breivik bo danes znova stopil pred sodnike.
Norveški skrajnež Anders Behring Breivik bo danes znova stopil pred sodnike.Scanpix Sweden

OSLO> Sodišče mu je na prvem nastopu 25. julija odredilo pripor za osem tednov, od tega štiri tedne v popolni osami. Policija sedaj želi, da bi mu popolno osamo podaljšali še za štiri tedne.

Za zaprtimi vrati

Tako kot na njegovem prvem nastopu, je tudi tokrat tožilstvo zahtevalo, da je obravnava na sodišču za zaprtimi vrati, da bi preprečili vsakršno morebitno komunikacijo Breivika s celicami, s katerimi je namigoval, da ima povezave. Za to so se odločili, ker policija še ni sprejela dokončnega sklepa glede tega, ali je pri napadu z avtomobilom bombo v Oslu in streljanju na otoku Utoya imel sodelavce. Policija namreč še vedno išče morebitne sostorilce, čeprav Breivik, ki je napada priznal, trdi, da ju je izvedel sam.

V nedeljo spominski obisk Utoye

Otok Utoya, kjer je Breivik ubil 69 ljudi, predvsem mlade udeležence tabora podmladka laburistične stranke, naj bi danes obiskalo več sto svojcev žrtev in preživelih. Na organiziran spominski obisk otoka, ki ga je dovolila vlada zaradi velikega interesa, naj bi v nedeljo prišlo še približno tisoč ljudi. V nedeljo bo v Oslu osrednja državna slovesnost v spomin na žrtve.

STA