Bulčevo bo zasliševala tudi Šulinova

Svet
, posodobljeno:

Glede na stališča, ki jih posredujejo vplivni evropski politiki zadnje dni, kaže, da bo komisarska kandidatka Violeta Bulc v ponedeljek ob 19. uri uspešno prestala zaslišanje v odboru za promet. V njihovih sporočilih je opaziti, da je glavna prioriteta čimprejšnja potrditev nove evropske komisije.

Patricija Šulin: “Želim si, da bo kandidatka   pokazala podobno raven znanja in prepričljivosti kot Maroš Šefčovič. Poudarila pa bi, da je vse odvisno od nje.”
Patricija Šulin: “Želim si, da bo kandidatka pokazala podobno raven znanja in prepričljivosti kot Maroš Šefčovič. Poudarila pa bi, da je vse odvisno od nje.”

BRUSELJ, STRASBOURG > Vročica glede zaslišanja slovenske kandidatke za evropsko komisarko se je nekoliko polegla, a bo v ponedeljek, po drugem krogu županskih volitev, zagotovo ponovno narasla. Manjšemu zanimanju za tokratno zaslišanje botrujejo izjave podpore (ali vsaj nenasprotovanja) tako iz evropskih kot iz slovenskih strankarskih taborov.

“Naš odbor pričakuje, da se bo temeljito pripravila na zaslišanje. Naši člani jo bodo ocenili na podlagi odgovorov, ki jih bodo dobili,” je povedal Michael Cramer, nemški poslanec Zelenih, predsedujoči odbora za promet in turizem, ki bo zaslišal Violeto Bulc. Bulčeva se sicer od spoznavnega sestanka pri Junckerju intenzivno pripravlja na zaslišanje, ki ne bo v Bruslju, temveč v Strasbourgu, ki ima prav tako status sedeža evropskega parlamenta.

Na triurnem zaslišanju komisarski kandidat najprej poda okoli 15-minutno izjavo, nato odgovarja na 45 vprašanj, na koncu lahko poda kratko sklepno izjavo. Še pred ustnim izpitom mora odgovoriti na pisni vprašalnik. Zaslišanja se bo udeležila tudi edina primorska evroparlamentarka Patricija Šulin (EPP/SDS), saj je ena od 48 nadomestnih članov (ob 48 rednih članih) tega odbora. “Trenutno še ne vem, če bom lahko kandidatki za komisarko zastavila vprašanje, saj je število vprašanj omejeno na posamezno politično skupino,” je dejala včeraj, posebej za Primorske novice.

Maroš Šefčovič, ki je bil po prvotnem razrezu resorjev predviden za prometnega komisarja, je na zaslišanju pokazal široko paleto znanja. “Dotaknil se je vzpostavitve pravega enotnega evropskega prometnega prostora za vse načine prevoza (enotno železniško območje, enotno evropsko nebo, evropski pomorski prostor brez meja ...). Spregovoril je tudi o okoljskem vplivu prometa ter za najpomembnejši cilj izpostavil 20-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2020,” je Šulinova pojasnila nastop Slovaka, ki bo po odstopu Alenke Bratušek prevzel resor energetske unije.

Na vprašanje, kako ocenjuje slovensko kandidatko, pa je Novogoričanka odgovorila: “Obžalujem, da je Miro Cerar zamudil priložnost, da bi predlagal kandidatko, ki bi uživala širšo politično podporo ter imela več političnih izkušenj. Želim si, da bo kandidatka pokazala podobno raven znanja in prepričljivosti kot Maroš Šefčovič. Poudarila pa bi, da je vse odvisno od nje. Če s svojim nastopom ne bo prepričala odbora, nima možnosti za potrditev.”

Če bosta oba kandidata, tako Maroš Šefčovič kot Violeta Bulc, prepričala pristojne odbore, bo evropski parlament že v sredo, 22. oktobra, na plenarni seji glasoval o Junckerjevi komisiji, ki bi lahko začela z delom že 1. novembra. Prav to vztrajanje evropske politike na prvotno določenih rokih se zdi najmočnejši adut Violete Bulc.

DENIS SABADIN