Cenejši telefonski klici v tujih omrežjih EU

Svet
, posodobljeno:

S 1. julijem se bo pocenilo klicanje z mobilnimi telefoni v tujih omrežjih v EU, in sicer odhodni klici z največ 43 na 39 centov na minuto, prejeti klici pa z največ 19 na 15 centov na minuto. Prav tako bodo začela veljati nova pravila, ki naj bi preprečila neprijetna presenečenja ob prejemu računa za dostop do interneta v tujih omrežjih.

BRUSELJ> Evropska komisija zagotavlja, da od 1. julija potrošnikom ne bo več treba skrbeti, da bi jih presenetil visok račun, kadar med potovanjem po državah EU do interneta dostopajo s telefonom in računalnikom po mobilnem omrežju. V skladu s pravili EU o gostovanju bo namreč omejitev podatkovnega gostovanja od 1. julija avtomatično določena na 50 evrov (brez DDV), če se uporabnik ne bo sam odločil za višji ali nižji znesek omejitve.

Ko bodo uporabniki porabili 80 odstotkov določenega zneska, jih bodo morali operaterji opozoriti, ko bodo dosegli znesek omejitve, pa prekiniti mobilno povezavo z internetom - razen če ne bo uporabnik navedel, da želi v določenem mesecu še naprej podatkovno gostovati.

Poleg tega bodo najvišje veleprodajne cene podatkovnega gostovanja padle z enega evra na 80 centov na megabajt. Prihodnje leto bodo cene padle na 50 centov na megabajt, še znižale pa se bodo tudi cene za odhodne in prejete klice.

Sprejem sporočila z obvestilom, da je prišlo novo govorno sporočilo, bo od 1. julija brezplačen, poslušanje govornih sporočil pa bo treba še naprej plačati. Cena za pošiljanje kratkih pisnih sporočil bo ostala 11 centov na sporočilo.

Cene odhodnih in prejetih klicev med potovanjem po državah EU bodo tako za 73 odstotkov nižje kot leta 2005, ko je EU začela ukrepati proti pretiranim cenam za klicanje v tujih mobilnih omrežjih. STA