Državljani BiH in Albanije v EU po novem brez vize
Skupina državljanov BiH je danes, prvi dan, ko lahko v območje schengna potujejo brez vizumov, obiskala Evropski parlament v Strasbourgu. Tam so jim pripravili sprejem, ki se ga je med drugim udeležil evropski komisar za širitev Štefan Füle.
STRASBOURG> V Strasbourg so prispeli s posebnim letalom, na katerem je bila tudi evropska poslanka Tanja Fajon.
Na poti v EU
Füle je ob sprejemu skupine naključnih potnikov, politikov in predstavnikov medijev iz BiH, ki so ga prek videokonference prenašali tudi v Albaniji, poudaril, da je liberalizacija vizumskega režima za BiH in Albanijo pomemben korak na poti v EU.
Takšnega mnenja je tudi evropska poslanka Tanja Fajon: “Obe državi sta del Evrope, vendar je to velik korak in veliko sporočilo Bruslja, da bosta v prihodnje, ko izpolnita vse naporne reforme, postali članici EU,” je poudarila Fajonova.
Problem korupcije in organiziranega kriminala
Odprava vizumov je bila po besedah Fajonove zelo dolg in zahteven proces. BiH je morala zanjo izpolniti več kot 170 kriterijev, ki so že del reform, ki jih mora država uresničiti. Poslanka pričakuje, da bo nova vlada v BiH naredila korak naprej.
“Napredek je nujen, reforme so nujne, predvsem na področju boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu,” je poudarila in izrazila upanje, da bo BiH čimprej sposobna vložiti prošnjo za članstvo v EU.
Le z biometričnimi potnimi listi
Evropska komisija je odpravo vizumov za državljane BiH in Albanije predlagala maja letos, Evropski parlament jo je potrdil oktobra, notranji ministri držav članic EU pa so zeleno luč zanjo dokončno prižgali novembra.
Točen datum odprave vizumov je bil nato odvisen le še od objave te odločitve v uradnem listu EU, kar se je zgodilo v torek. Odprava vizumov za vstop v schengenski prostor velja za imetnike biometričnih potnih listov in za potovanja do 90 dni. STA