EU naj bi začasno zaščito za begunce iz Ukrajine uvedla v tednu dni

Svet
, posodobljeno:

EU načrtuje v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo sploh prvo uporabo zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do trga dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Ta ukrep bi unija lahko sprejela v tednu dni, je povedala evropska komisarka Ylva Johansson.

Predsednica komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da so v 
Evropi dobrodošli vsi, ki bežijo pred bombami ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Predsednica komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da so v Evropi dobrodošli vsi, ki bežijo pred bombami ruskega predsednika Vladimirja Putina.STA

BRUSELJ > Na zasedanju notranjih ministrov EU danes v Bruslju se pričakuje politična podpora uporabi direktive o začasni zaščiti. Odločitev o izvedbi ukrepa bi lahko nato sprejeli "v nekaj dneh, morda v enem tednu", je ob prihodu na zasedanje ocenila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson.

Da se lahko odločitev sprejme v prihodnjih dneh oziroma naslednji teden, sta menila tudi francoski notranji minister Gerald Darmanin in njegova nemška kolegica Nancy Faeser.

V EU je zaradi vojne v Ukrajini pribežalo že okoli milijon ljudi, sta povedala Johanssonova in Darmanin. Komisarka je ob tem opozorila, da se mora unija pripraviti na prihod na milijone beguncev.

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je v nedeljo po izrednem zasedanju notranjih ministrov unije povedal, da se po ruski invaziji Ukrajine pričakuje več kot sedem milijonov razseljenih Ukrajincev znotraj in zunaj države.

Direktivo o začasni zaščiti iz leta 2001 je unija sprejela v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Uporabila je ni še nikoli.

Direktiva določa ravnanje v primeru množičnega nenadnega prihoda razseljenih oseb iz določene države. Beguncu s kriznega območja zagotavlja pravico do takojšnje vsesplošne začasne zaščite v članici unije, brez odobrene prošnje za azil.

Predsednica komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da so v Evropi dobrodošli vsi, ki bežijo pred bombami ruskega predsednika Vladimirja Putina, ter da bodo zavarovali tiste, ki potrebujejo zaščito, ter pomagali tistim, ki niso iz Ukrajine in želijo varno nazaj domov.

Začasna zaščita bo veljala za ukrajinske državljane in druge državljane tretjih držav, ki so si dom uredili v Ukrajini, ter za njihove družinske člane. Veljala bo tudi za neukrajinske državljane in osebe brez državljanstva, ki zakonito bivajo v Ukrajini in se ne morejo vrniti v svoje države, na primer prosilce za azil in begunce, ter njihove družinske člane.

A tudi osebam, ki ne sodijo v te kategorije, je treba omogočiti vstop v EU, izpostavljajo v Bruslju. Zanje začasna zaščita ne bo veljala, jim bodo pa nato pomagali pri vrnitvi v njihove države.

Začasna zaščita začne veljati takoj, ko članice ukrep sprejmejo, sprva za eno leto. To obdobje je mogoče najprej podaljšati dvakrat za šest mesecev, nato pa še za eno leto. Začasna zaščita bo torej zagotovo veljala za eno leto, lahko pa velja za največ tri leta, so pojasnili v komisiji.

Za Ukrajince že zdaj velja ureditev, ki imetnikom biometričnih potnih listov omogoča vstop v unijo brez vizumov, in sicer za največ 90 dni v obdobju 180 dni. Aktiviranje začasne zaščite bo vstop omogočilo vsem Ukrajincem in vsi bodo torej lahko v uniji ostali dlje kot tri mesece.