Felipe bo kralj postal opolnoči

Svet
, posodobljeno:

Španski kralj Juan Carlos je danes podpisal zakon, s katerim je abdiciral in prepustil prestol, na katerem je bil skoraj štiri desetletja, svojemu sinu Felipeju, ki bo kot novi španski kralj Felipe VI. prisegel v četrtek.

Felipe bo španski kralj postal opolnoči
Felipe bo španski kralj postal opolnočiWikipedia

MADRID > Juan Carlos je podpisal zakon, ki ga je v torek s potrditvijo v senatu sprejel španski parlament in ki mu dovoljuje abdikacijo. Dokument je podpisal na posebni slovesnosti, ki so jo prenašali tudi po televiziji.

Na slovesnosti v stari kraljevi palači v Madridu so bili prisotni številni dostojanstveniki, na koncu pa se je odhajajoči kralj še objel s svojim naslednikom, sinom Felipejem.

Felipe bo kralj postal opolnoči. Zjutraj mu bo nato oče predal še trak vrhovnega poveljnika vojske, nato pa se bo novi španski kralj odpravil v stavbo parlamenta, kjer bo prisegel na slovesni skupni seji obeh domov. Prejel bo tudi krono in žezlo, nato pa nagovoril zbrane.

Dogodka se bodo udeležili ministri, poslanci in nacionalni politični voditelji, niso pa vabili nobenega od tujih državnikov in predstavnikov monarhij. Prav tako na prisegi ne bo Juana Carlosa.

Slovesnosti bo sledila vojaška parada, nakar se bo novi kralj Felipe VI. s soprogo, kraljico Letizio, popeljal po ulicah središča Madrida do kraljeve palače na zahodu prestolnice, kjer bosta z balkona v družbi dveh hčera in dosedanjega kraljevega para pomahala zbranim. Sledil bo sprejem za približno 2000 gostov, vključno s tujimi veleposlaniki.

Ob kronanju v središču španske prestolnice pričakujejo več tisoč navdušencev nad monarhijo. Za varnost bo skrbelo do 7000 policistov. Oblasti računajo tudi s protesti tistih, ki nasprotujejo monarhiji in se zavzemajo za referendum o njeni nadaljnji usodi.

76-letni Juan Carlos se je za abdikacijo odločil 2. junija, in sicer, da bi sinu omogočil, kot je dejal, prenovo monarhije. Sam je Španiji vladal 39 let, od 22. novembra 1975, dva dni po smrti diktatorja Francisca Franca. Po padcu fašističnega režima je veljal za branik krhke španske demokracije. Zaradi tega je še danes med ljudmi zelo cenjen.

A njegov ugled se je v zadnjih letih močno zmanjšal. To je predvsem posledica afere, ko si je sredi najhujše gospodarske krize in epidemične brezposelnosti v državi leta 2012 privoščil razkošen lov na slona v Bocvani. To bi sicer ostalo skrito, če si pri tem ne bi zlomil kolka. Prav tako je podpora kraljevi družini padla zaradi sumov vpletenosti kraljeve hčerke Cristine in njenega soproga Inakija Urdangarina v korupcijske posle.

STA