Kitajska pozdravila konec anarhije v Afganistanu, Rusija pogovorov s talibani ne načrtuje

Svet
, posodobljeno:

Kitajska je po objavi sestave talibanske vlade danes pozdravila konec treh tednov anarhije v Afganistanu in talibane pozvala, naj ponovno vzpostavijo red v državi. Iz Kremlja pa so danes sporočili, da zaenkrat ne načrtujejo neposrednih pogovorov s talibansko vlado, poročajo tuje tiskovne agencije.

PEKING, MOSKVA > “Kitajska pripisuje velik pomen napovedi talibanov o ustanovitvi vlade in nekaterih pomembnih kadrovskih dogovorov,” je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Wang Wenbin, poroča francoska tiskvona agencija AFP.

“To je končalo več kot tri tedne anarhije v Afganistanu in je nujen korak za vzpostavitev reda in za obnovo države,” je dodal.

Kitajska je sicer že pred tem sporočila, da je pripravljena vzpostaviti prijateljske odnose s talibansko vlado. Po ocenah analitikov stabilna uprava v Kabulu Pekingu odpira gospodarske priložnosti. Na drugi strani pa talibani lahko Kitajsko vidijo tudi kot ključni vir gospodarske podpore in potencialno ključnega zaveznika, poroča AFP.

Iz Kremlja so medtem sporočili, da zaenkrat ne načrtujejo neposrednih pogovorov z začasno talibansko vlado. “Stiki bodo potekali prek našega veleposlaništva v Kabulu,” je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

“Nadaljnji pogovori niso načrtovani,” je dodal. Tako kot druge države bo Rusija spremljala nadaljnje korake talibanov.

ZDA pa so izrazile zaskrbljenost glede sestave vlade, ki so jo v torek v Afganistanu naznanili talibani. Kot je sporočil State Department, bodo talibansko vlado sodili po dejanjih, vključno z dopuščanjem prostega odhoda Afganistancem.