Kraška panceta je tudi zaščitena

Svet
, posodobljeno:

Evropska komisija je danes v evropskem uradnem listu objavila registracijo kraške pancete. To je 16. slovenski proizvod, registriran pri Evropski komisiji, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo in okolje.

Evropska komisija je  v evropskem uradnem listu objavila registracijo kraške pancete
Evropska komisija je v evropskem uradnem listu objavila registracijo kraške pancete

BRUSELJ> Kraška panceta je tradicionalen suhomesnati izdelek, značilne pravokotne oblike. Proizvedena je iz mesnate slanine prašičev, ki se jo za sušenje pripravi s kožo in brez reber. Pri njeni proizvodnji se uporablja tradicionalni postopek izključno suhega soljenja, le z morsko soljo, ter sušenje in zorenje brez toplotne obdelave. K temu pripomorejo ugodni naravni pogoji na Krasu.

Pri Evropski komisiji ima Slovenija registrirane še štajersko prekmursko bučno olje, ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, sir tolminc, prleško tünko, zgornjesavinjski želodec, šebreljski želodec, ptujski lük, kraški pršut, belokranjsko pogačo, idrijske žlikrofe, prekmursko gibanico, kraški zašink in bovški sir.

STA