Meso dražje za pet do deset odstotkov

Svet
, posodobljeno:

Po nedavnih podražitvah kruha in pekovskih izdelkov zdaj podražitve napovedujejo dobavitelji mesa in mesnih izdelkov. Perutnina Ptuj bo svoje izdelke v prihodnjem obdobju zvišala za od pet do deset odstotkov, podobno bodo primorani storiti tudi drugi v mesnopredelovalni industriji, je prepričan direktor GIZ Mesne industrije Slovenije Boris Jež.

Glede na  to, da so surovine vse dražje,    ni nujno, da je to že zadnja letošnja podražitev, so sporočili iz Perutnine Ptuj.
Glede na to, da so surovine vse dražje, ni nujno, da je to že zadnja letošnja podražitev, so sporočili iz Perutnine Ptuj.Andrej Fric

LJUBLJANA> Vseh podražitev surovin, energije in embalaže ni več možno kompenzirati v verigi, zato bo potrebno dvigniti cene za od sedem do deset odstotkov, napoveduje direktor Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) Mesne industrije Slovenije.

Ob tem opozarja tudi na pritiske močnih tujih korporacij, ki manj kakovostne viške mesa pod ekonomsko ceno prodajajo na slovenskem trgu, hkrati pa opozarja na padec samooskrbe z mesom v Sloveniji.

Uvožena svinjina

Slovenija na področju govejega mesa približno zadosti svojim potrebam, drastično pa je v zadnjem času padla samooskrba s svinjskim mesom, ki je trenutno 30-odstotna brez upoštevanja zakola na domu. V slovenskih klavnicah letno proizvedejo okoli 20.000 ton svinjine, uvoz pa znaša že okoli 40.000 ton letno, navaja Jež.

Pri perutnini je Slovenija zadosti samooskrbna. Zelo pomembno je, da vsaka država poskrbi zase, kar zadeva hrano, ki postaja strateški element, ob tem poudarja Jež in izpostavlja visoke standarde varnosti in kakovosti hrane v Sloveniji.

Dvig cen za 5 do 10 odstotkov

Sedanje tendence za povečevanje cen hrane so povsem logična posledica dogajanj na globalnem trgu in odraz dejstva, da je hrana postala ena od strateških človekovih dobrin, opozarja tudi predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser.

Zaradi razmer na globalnem trgu je Perutnina Ptuj cene živil, ki jih izvaža na evropske trge, že dvignila, v Sloveniji pa se bodo živila podražila po 20. januarju v povprečju za od pet do deset odstotkov.

Februarja podražitev mleka in mlečnih izdelkov

Po podražitvah kruha za do približno dvanajst odstotkov in mesa ter mesnih izdelkov se bodo po napovedih nekaterih proizvajalcev konec januarja dvignile še cene jajc, s februarjem pa tudi cene mleka in mlečnih izdelkov ter olj. STA