Novi španski premier napoveduje ostre varčevalne ukrepe
Španska konservativna Ljudska stranka pod vodstvom Mariana Rajoya je po preštetih 99 odstotkih glasov na nedeljskih predčasnih volitvah dobila 44,6 odstotka glasov in osvojila 186 mandatov v 300-članskem parlamentu. Stranka je na nedeljskih volitvah dosegla najboljši uspeh v zgodovini stranke.
MADRID> Prihodnja španska vlada pod vodstvom Mariana Rajoya bo tako imela v španskem parlamentu absolutno večino. 56-letni Rajoy namerava državo iz krize popeljati z ostrimi varčevalnimi ukrepi.
Vzporedno z zgodovinsko zmago Ljudske stranke pa so zgodovinski poraz na nedeljskih volitvah zabeležili doslej vladajoči socialisti, ki so prejeli 28,73 odstotka glasov podpore ali 110 mandatov in tako izgubili približno tretjino dosedanjih mandatov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Socialisti, ki jih je na volitve popeljal dosedanji notranji minister Alfredo Perez Rubalcaba, saj dosedanji premier Jose Luis Zapatero ni več kandidiral, so doživeli najhujši poraz po koncu Francove diktature leta 1975.
Rajoy obljublja bitko proti krizi
Zmagovalec španskih parlamentarnih volitev Rajoy je po razglasitvi rezultatov napovedal, da bo deloval v korist Španije in njenih prebivalcev ter svojim privržencev obljubil “bitko proti krizi”. Ob tem pa jih je opozoril, naj pri spopadanju s hudo gospodarsko in finančno krizo, s katero se sooča Španija, ne pričakujejo čudežev.
Brez dela je skoraj polovica mladih
Na izid volitev je najbolj vplivala huda gospodarska in finančna kriza, s katero se sooča Španija in ki se med drugim kaže v visoki brezposelnosti. Ta je s skoraj 22 odstotki najvišja v EU, še zlasti pa so prizadeti mladi, saj jih je brez dela 45 odstotkov.
Javni dolg glede na druge države v območju evra sicer ni zaskrbljujoče visok, je pa vrtoglavo visoka zadolženost španskega zasebnega sektorja, saj znaša kar 190 odstotkov BDP. Razlog za zaskrbljenost je tudi naraščanje dolga regij in mest.
Proste roke pri sprejemanju ukrepov
Gospodarska rast je bila v zadnjem trimesečju znova ničelna, tako da bi utegnila Španija kmalu spet pasti v recesijo. Za letos je sicer napovedana rast bruto domačega proizvoda v višini 0,8 odstotka.
Poleg tega je donosnost na španske državne dolžniške vrednostne papirje z ročnostjo desetih let minuli teden presegla sedem odstotkov, kar ne omogoča več vzdržnega zadolževanja.
Če so izidi vzporednih volitev točni, bo imel novi premier Rajoy z absolutno večino proste roke pri sprejemanju ukrepov za izhod iz krize.
Rezi povsod, razen pri pokojninah
Že pred volitvami je napovedal reze povsod razen pri pokojninah, sicer pa bo njegov ključni cilj ponovno vzpostaviti zaupanje mednarodnih finančnih trgov v četrto največje gospodarstvo v območju evra, da državi ne bi bilo treba zaprositi za mednarodno finančno pomoč.
V parlament naj bi se uvrstili tudi katalonski nacionalisti, stranka Convergencia i Unio (CiU) z med 13 in 15 sedeži ter koalicija komunistov in zelenih Združena levica, ki je glede na izide vzporednih volitev dobila med devet in 11 sedežev.
Politik brez karizme?
V parlamentu naj bi bila s šestimi ali sedmimi poslanci zastopana tudi baskovska stranka Amaiur, ki je izšla iz prepovedanega političnega krila baskovske teroristične organizacije Eta. Ta se je sicer tik pred volitvami dokončno odpovedala nasilju za dosego baskovske neodvisnosti in tokratne volitve so bile prve, v katerih Eta ni odigrala pomembnejše vloge.
Novi vodja španske vlade Rajoy sicer velja za politika brez karizme, ki pa je zelo vztrajen. V času krize, ko si ljudje želijo več varnosti, je njegov adut tudi predvidljivost. Po izobrazbi je pravnik, prihaja iz severozahodne pokrajine Galicije, s politiko pa se ukvarja že tri desetletja in je bil večkrat minister v vladah nekdanjega konservativnega premierja Joseja Marie Aznarja.
STA