Patriciji Šulin sedež v DZ za okrepitev ženske kvote

Svet
, posodobljeno:

V drugi, primorski volilni enoti je izvoljenega poslanca Zvonka Černača (SDS), ki je odšel med ministre, zamenjala Patricija Šulin. To je včeraj sklenil državni zbor, ki je potrdil mandate še šestim poslancem. Vitoslav Türk, ki je bil sicer prvi v vrsti za Černačem, zagotavlja, da je njegova odločitev stvar dogovora.

Patricija Šulin
Patricija ŠulinLeo Caharija

LJUBLJANA>Patriciji Šulin, ki je na listi SDS kandidirala v volilnem okraju Nova Gorica podeželje, je mesto v parlamentu odstopil Vitoslav Türk. Glede na volilni izid (kandidiral je v Ilirski Bistrici) je bilo namreč mesto njegovo, vendar se mu je, kot pravi, odpovedal v prid krepitve ženske kvote v državnem zboru. Patricija Šulin je tako nadomestila Zvonka Černača, zdaj ministra za infrastrukturo in prostor v vladi Janeza Janše.

Nenapisano pravilo: prednost ženskam

Še v začetku februarja je Vitoslav Türk, sicer brat predsednika republike, napovedal, da bo v primeru, da Zvone Černač postane minister, prevzel položaj poslanca. Zdaj, ko se je to zgodilo, pa si je premislil in svoj sedež odstopil strankarski kolegici iz Nove Gorice. “Imela sva skoraj identičen volilni rezultat, pravno formalno gledano sem imel jaz le kanček prednosti,” je za PN pojasnil Türk, ki je v bistriškem volilnem okraju nabral 1926 glasov (26,38 odstotka), Šulinova v Novi Gorici z okolico pa 4335 glasov (26,12 odstotka). Oba sta v svojih okrajih slavila z največ podpore. “Glede na kriterij, da imajo v primeru enakih rezultatov prednost ženske, ker jih je vedno težje dobiti v politiko in v parlament, sva se s Patricijo Šulin v soboto dogovorila, da to dejstvo upoštevava,” je upoštevanje nenapisanega pravila v SDS pojasnil Türk. Zavrnil je očitke nekaterih, da naj bi ga k temu prisilili v stranki.

V Ilirski Bistrici tako ne bodo dobili pričakovanega tretjega poslanca, vendar Türk napoveduje, da bodo njegove obljube in program gotovo nadaljevali drugi ljudje. Svoje delo bo nadaljeval kot pomočnik direktorja Elektra Slovenije. Na vprašanje, ali se mu glede na to, da so ga omenjali kot enega od kandidatov za ministra za infrastrukturo in prostor, zdaj obeta funkcija državnega sekretarja v tem resorju, pa odgovarja, da se v zvezi s tem z njim ni še nihče pogovarjal. Sicer pa so politične funkcije bolj ali manj že oddane, dodaja.

Delala bo v treh odborih

Patricija Šulin se je na čelo novogoriškega mestnega odbora SDS zavihtela pred dvema letoma, ko je zamenjala dotedanjega predsednika Vojka Fona. Na zadnjih lokalnih volitvah je bila izvoljena v mestni svet. Zadnjih 14 let je bila zaposlena v novogoriškem davčnem uradu.

Tudi Šulinova nam je potrdila, da je po pogovoru s Türkom k njegovi odločitvi svoje prispevalo dejstvo, da gre za žensko moč v parlamentu, odločanje na ravni stranke pa da ni bilo potrebno. “Delala bom v odborih za gospodarstvo, za finance in za zdravstvo. To so področja, ki so mi glede na moje dosedanje izkušnje blizu. Na Goriškem vidim izziv v krepitvi moči podeželja, kjer je treba odpraviti administrativne ovire. Računam, da bomo primorski poslanci za dobre projekte znali presegati ozke strankarske ovire, podpirala pa bom tiste, ki bodo v dobrobit vsej državi,” je povedala za PN.

Po odhodu izvoljenih poslancev med ministre je DZ včeraj potrdil mandate še šestim poslancem, pri čemer se je tudi Gregor Pivec (SDS), ki bi moral nadomestiti ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, položaju odpovedal v prid Ivana Pišeka. Namesto Radovana Žerjava (SLS) je poslanska Jasmina Opec, namesto Franca Bogoviča (SLS) Roman Žveglič, Karla Erjavca (Desus) je nadomestila Marija Plevčak, Ljudmilo Novak (NSi) Janez Vasle, Andreja Vizjaka (SDS) pa Damjana Petavar Dobovšek. DK, LF

Vitoslav Türk
Vitoslav TürkSTA