PKK je pozvala Kurde v vstaji

Svet
, posodobljeno:

Kurdska delavska stranka (PKK) je po letalskem napadu turških sil na kurdsko vas ob meji z Irakom, v katerem je bilo v noči na četrtek ubitih 35 ljudi, danes Kurde pozvala k vstaji.

Lokalni prebivalci so se zbrali ob truplih ubitih v turških zračnih napadih
Lokalni prebivalci so se zbrali ob truplih ubitih v turških zračnih napadih Reuters

ANKARA>“Ljudstvo Kurdistana pozivamo, naj se odzove na pokol ter poravna račune z vstajo,” je v sporočilu poudaril Bahoz Erdal iz oboroženega krila PKK, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja prokurdske stranke je napad označil za pokol

Turška vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) je v četrtek sporočila, da je šlo za “spodrsljaj” turške vojske in pritrdila lokalnim oblastem, da so bili ubiti tihotapci cigaret, ki so delovali na območju turško-iraške meje, in ne teroristi.

V generalštabu turške vojske so poudarili, da so letala bombardirala območje, ki ga “običajno uporabljajo” kurdski uporniki za svoje oporišče.

Vodja prokurdske turške stranke Mir in demokracija (BDP) Selahatin Demirtas pa je napad v četrtek označil za pokol in poudaril, da so vse žrtve civilisti. Zato je Kurde pozval, naj kljub napadu ostanejo mirni.

Kurdi so protestirali

Pozivu navkljub je v četrtek v Carigradu proti napadu protestiralo približno 2000 Kurdov. Protestnike je s pomočjo solzivca in vodnih topov razgnala policija.

PKK, ki je za Turčijo in večji del mednarodne skupnosti teroristična organizacija, se že 27 let bori za neodvisnost Kurdistana. V nasilju je od leta 1984 umrlo že približno 45.000 ljudi.

STA