Protestniki v Tunisu pred sedežem nekdanje vladajoče stranke

Svet
, posodobljeno:

Kakih tisoč protestnikov se je danes zbralo pred sedežem nekdanje vladajoče tunizijske stranke v središču Tunisa. Pri tem je vojska množici poskušala z opozorilnimi streli preprečiti, da bi splezala na zid okoli poslopja.

 Protestniki so se prebili do sedeža nekdaj vladajočega Demokratskega združenja za ustavo (RCD). Proti nekaterim ljudem v vladi so sicer protestirali že včeraj
Protestniki so se prebili do sedeža nekdaj vladajočega Demokratskega združenja za ustavo (RCD). Proti nekaterim ljudem v vladi so sicer protestirali že včerajReuters

TUNIS> Protestnikom, ki so vzklikali gesla, kot sta “Ljudje hočejo odstop vlade” in “Ne bojimo se vas več, izdajalci”, se je danes za razliko od minulih dni brez težav uspelo prebiti do poslopja notranjega ministrstva in nato nadaljevati pohod do sedeža nekdaj vladajočega Demokratskega združenja za ustavo (RCD).

Protestniki prebili barikade

Brez nasilja jim je uspelo prebiti ne preveč utrjene policijske blokade. Tudi pred sedežem RCD danes ni bilo več pred dnevi nameščenih oklepnikov. Nek vojaški poveljnik pa je zbrane protestnike skušal pomiriti z besedami, da je z njimi in da vojska nanje ne bo streljala. Kot je dodal, je glavno, da zborovanje poteka mirno.

Prehodna tunizijska vlada naj bi se sicer danes sestala na ustanovnem zasedanju, na katerem naj bi razpravljala o splošni amnestiji in o tem, kako prekiniti povezave z nekdanjim režimom.

Zapleti v vladi

Medtem so vsi ministri v začasni vladi iz vrst RCD izstopili iz te stranke. To sta že v torek storila tudi začasni predsednik Foued Mebazaa in začasni premier Mohammed Ghannouchi.

Tunizijska javnost in del opozicije ostro nasprotujeta sodelovanju osmih članov nekdanjega Ben Alijevega kabineta v začasni vladi, v kateri zasedajo ključna mesta - notranje, obrambno, zunanje in finančno ministrstvo.

Priprave na volitve so že v teku

V ozadju dogajanja so medtem očitno že stekle priprave na volitve, ki naj bi potekale v šestih mesecih. Tako je danes kritik režima v Savdsko Arabijo pobeglega predsednika Zina El Abidina Ben Alija, novinar Taoufik Ben Brik, napovedal, da se namerava na volitvah potegovati za predsedniški stolček.

Brika so leta 2009 obsodili na šestmesečno zaporno kazen, ker naj bi pretepal ženo. A njegovi svojci in Novinarji brez meja so proces označili za montiran. Poleg Brika je doslej predsedniško kandidaturo napovedal tudi nekdanji vodja tunizijske Lige za človekove pravice Moncef Marzouki. STA