Rekorden padec prodaje novih stanovanj

Svet
, posodobljeno:

Cene stanovanjskih nepremičnin so se v tretjem četrtletju glede na predhodno četrtletje povprečno znižale za 2,4 odstotka. Pocenile so se vse vrste stanovanjskih nepremičnin, najbolj pa nova stanovanja, ki so utrpela 5,2-odstotni padec cene. Rekordno je upadlo tudi število prodanih novih stanovanj.

V zadnjem četrtletju je rekordno upadlo tudi število prodanih novih stanovanj v Sloveniji
V zadnjem četrtletju je rekordno upadlo tudi število prodanih novih stanovanj v SlovenijiTamino Petelinsek

LJUBLJANA> Rast cen novih stanovanj je sicer trajala zadnja tri zaporedna četrtletja, tokrat pa se je trend prekinil. Kljub tokratnemu 5,2-odstotnemu znižanju so bile cene novih stanovanj še vedno za pet odstotkov višje od povprečja cen v letu 2009, je danes objavil državni statistični urad.

Prodali so samo 180 stanovanj

Število prodanih novih stanovanj, o katerih so poročala podjetja, zajeta v vzorčnem statističnem raziskovanju o cenah novogradenj, je bilo v tretjem četrtletju znova občutno nižje. Prodanih je bilo le 180 enot, potem ko je bilo lani v vsakem četrtletju prodanih v povprečju 320 novih stanovanj.

Cene novozgrajenih stanovanj in družinskih hiš skupaj so se povprečno znižale za 4,2 odstotka. Cene novih družinskih hiš so se znižale za 0,4 odstotka - cene tako ostajajo na razmeroma nizki ravni, saj je to nekaj več kot enajst odstotkov pod povprečjem leta 2009.

Stanovanja so se najbolje prodajala v Ljubljani

Tudi v tem četrtletju je bilo največ novih stanovanj prodanih v osrednjeslovenski statistični regiji, in sicer polovica - od tega je bilo 72 odstotkov prodanih v Mestni občini Ljubljana. Po približno osem odstotkov novih stanovanj je bilo prodanih v savinjski, podravski, gorenjski in obalno-kraški statistični regiji.

Cene rabljenih stanovanj so še vedno višje kot leta 2009

Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin pa so se v obdobju od julija do septembra znižale za 0,9 odstotka, kar je enako znižanje kot v predhodnem četrtletju. Tokrat je bila stopnja znižanja cen zelo izenačena pri hišah in pri stanovanjih - cene rabljenih družinskih hiš so se znižale za odstotek, medtem ko so bile cene rabljenih stanovanj v povprečju nižje za 0,9 odstotka.

Cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane so se znižale za 0,7 odstotka in v Ljubljani za 1,2 odstotka. Se pa je po polletnem upadanju nekoliko okrepil obseg prometa z rabljenimi stanovanji, tako v prestolnici kot zunaj nje.

Cene rabljenih stanovanj so bile v tretjem četrtletju za skoraj pet odstotkov višje od povprečnih cen v kriznem letu 2009. Enako velja tudi za nova stanovanja; to po ocenah statistikov kaže na to, da sta podtrga novih in rabljenih stanovanj povezana. Cene rabljenih družinskih hiš pa so po drugi strani za tri odstotke nižje od povprečne ravni cen v letu 2009.

STA