Rusija in Ukrajina brez dogovora o plinu, pogovori se bodo nadaljevali
Pogajanja med Rusijo in Ukrajino za rešitev plinskega spora so se ponoči končala brez dogovora, a se bodo nadaljevala danes, so sporočili viri v Bruslju. Državi sta se sredi oktobra načeloma že sporazumeli o začasni ceni plina za Ukrajino za zimske mesece, a končnega sporazuma še nista dosegli.
KIJEV > Končni dogovor so pričakovali že prejšnji torek, a je glavni posrednik, odhajajoči evropski komisar za energijo Günther Oettinger, po koncu sporočil le, da se bodo pogovori nadaljevali čez teden dni.
Dogovor naj bi bil načeloma že dosežen. Sredi meseca sta se namreč predsednika obeh držav, ukrajinski Petro Porošenko in ruski Vladimir Putin, v Milanu že dogovorila o ceni ruskega plina za Ukrajino za obdobje do konca marca. Znašala bi 385 ameriških dolarjev za 1000 kubičnih metrov plina, kar je precejšnje znižanje s 485 dolarjev, kot je doslej zahtevala Rusija.
Odprta pa je še dolgoročna cenovna rešitev in tudi še neplačani računi Ukrajine za preteklo dobavo plina. Do konca leta bi morala Ukrajina na podlagi ruskih zahtev poplačati za približno 3,5 milijarde evrov plinskih dolgov, če želi, da ji ruski Gazprom ponovno odpre plinske pipe, ki jih je zaprl junija.
STA