Tovarna kamene volne v Istri je dobila uporabno dovoljenje

Svet
, posodobljeno:

Danski lastniki tovarne kamene volne Rockwool Adriatic pri Pićnu v hrvaški Istri so v ponedeljek sporočili, da so dobili uporabno dovoljenje od hrvaškega ministrstva za gradbeništvo in prostorsko ureditev. Nad informacijo so presenečeni prebivalci Pićna, ki so večkrat protestirali zaradi Rockwoolovega onesnaženja okolja.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična

ZAGREB>“Dovoljenje je še eno potrdilo, da naša tovarna dela v skladu z zakoni in predpisi ter da spoštuje visoke standarde varstva zdravja ljudi in okolja”, so zapisali v sporočilu za javnost Rockwoola. Pričakujejo, da bo odločitev prispevala k pozitivni podobi podjetja v javnosti ter v poslovnih krogih.

Navedli so, da je tovarna tudi od začetka preskusnega dela septembra 2007 obratovala v skladu s predpisi in standardi. Pojasnili so, da uporabnega dovoljenja niso mogli dobiti preden je konec lanskega leta bilo zgrajenih 400 metrov pristopne ceste za katero so obstajale “birokratske ovire”. Ponovili so, da so v tovarno vložili več kot 100 milijonov evrov ter da so zaposlili več kot 400 delavcev.

Predsednik občine Pićan, Ivan Franković pa je o uporabne dovoljenju Rockwoola zvedel iz medijev. Ni želel komentirati temveč je dejal, da bi morali o vsem pravočasno obvestiti tudi lokalno skupnost.

Trgovsko sodišče v Pazinu je marca odločilo, da Rockwool ne onesnažuje okolja na območju Labina, potem ko je občina Pićan ovadila Rockwool, ker po njihovih meritvah ni izpolnjevala vseh okoljevarstvenih standardov. S tem pa je tovarna - tako prebivalci - ogrožala njihovo zdravje.

Prebivalci Pićna so svojo tožbo temeljili na analizah ljubljanskega inštituta Jožef Stefan, zdravniške preglede pa so opravili v Ljubljani, Pulju in na Reki. Zdravniki naj bi potrdili, da imajo prebivalci težave z dihalnimi organi ter konjuktivitis, kar bi bilo lahko posledica škodljivih snovi iz Rockwoolove tovarne.

Inšpektorji so tovarno med začasnim obratovanjem za več mesecev tudi zaprli, ker obrat ni imel ustreznih filtrov na dimniku. Pred tem pa so večkrat ugotovili močno onesnaževanje, predvsem zaradi prekoračitve dovoljene koncentracije amoniaka.

Hrvaški mediji so poročali, da so tudi prebivalci v okolici nekaterih drugih držav, v katerih ima Rockwool svoje obrate za kamene volno, kot sta Španija in Norveška, zahtevali znižanje emisij škodljivih snovi.

STA