Bela hiša: Na poti v Kapitol je nacionalna garda

Svet
, posodobljeno:

Na poti v poslopje ameriškega kongresa, kamor so danes vdrli podporniki ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je nacionalna garda, je sporočila Bela hiša. Podpredsednik Mike Pence pa je protestnike pozval, naj takoj zapustijo Kapitol. CNN medtem poroča, da je bilo v nasilju ranjenih več policistov in da so najmanj enega odpeljali v bolnišnico.

Bela hiša: Na poti v Kapitol je nacionalna garda
Profimedia

WASHINGTON > “Na ukaz predsednika Trumpa je na poti nacionalna garda z drugimi pripadniki zveznih enot,” je tvitnila tiskovna predstavnica Donalda Trumpa Kayleigh McEnany.

Podpredsednik ZDA Mike Pence, ki je vodil zasedanje v senatu, je ostro obsodil proteste. “Vsak ima pravico do mirnega protesta, a tega napada na Kapitol ne bomo tolerirali,” je tvitnil. Protestnike je pozval, naj takoj zapustijo kongresno poslopje.

Kongres bi moral danes formalno potrditi zmago demokrata Joeja Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra, a so zaradi vdora zasedanje prekinili. Zaenkrat ni znano, kdaj se bo zasedanje nadaljevalo, Biden pa naj bi, kot so sporočili, še danes nagovoril državljane.

Policija je v poslopju ameriškega kongresa, kamor so danes vdrli privrženci predsednika Donalda Trumpa, izvlekla orožje, uporabili so tudi solzivec, poročajo ameriški mediji. Ena oseba je ranjena, poroča CNN.

Biden pozval Trumpa, naj konča obleganje kongresa

Novoizvoljeni predsednik ZDA Joe Biden je predsednika Donalda Trumpa, čigar podporniki so vdrli v kongres, pozval, naj nemudoma javno zahteva konec obleganja. “Naša demokracija je pod napadom, kot ga še ni bilo, napadom na vladavino prava in predstavnike ljudstva,” je dejal Biden. Trump je nato v posnetem nagovoru pozval ljudi, naj gredo domov.

“Ti prizori ne predstavljajo tega, kar smo, to je kaos in mora se končati zdaj (...) To ni protest, ampak vstaja,” je opozoril Biden. Napovedal je, da bodo naslednja štiri leta skušali obnoviti demokracijo.

Trumpu je sporočil, da besede predsednika ZDA lahko navdihnejo ali podžigajo, zato je od njega zahteval, naj ustavi to obleganje. Ob odhodu z odra se je še obrnil k novinarjem in dodal: “Dovolj je dovolj, dovolj!”

Trump pozval podpornike k umiku, vztraja pri volilnih prevarah

Predsednik ZDA Donald Trump je v kratkem video nagovoru svoje podpornike, ki so danes vdrli v poslopje ameriškega kongresa, pozval, naj gredo domov v miru. Video je sicer začel s trditvijo, da so mu ukradli volitve.

Trump je 3. novembra lani prepričljivo izgubil proti demokratu Josephu Bidnu, katerega zmago bi moral danes formalno potrditi še kongres. Vendar pa so predsednikovi podporniki, po navedbah medijev tudi oboroženi, nasilno vdrli v poslopje kongresa in prekinili zasedanje, potem ko jih je Trump v govoru pozval, naj gredo nad kongres.

“Vem, da trpite. Imeli smo volitve, ki so bile ukradene. To je bila velika zmaga in vsi to vedo, še posebej druga stran. Ampak zdaj morate iti domov, moramo imeti mir. Moramo imeti zakon in red in moramo spoštovati velike ljudi iz zakona in reda. Nočemo, da bi bil kdo poškodovan,” je dejal Trump potem, ko so se vrstila poročila o oboroženih spopadih na kongresu in najmanj eni ženski, ki so jo ustreljeno odpeljali v bolnišnico.

“Takega časa še ni bilo, ko se zgodi taka stvar, ko vzamejo meni, vam in državi. To so bile volitve prevare. Vendar ne smemo nasedati tem ljudem. Moramo imeti mir. Zatorej pojdite domov. Imamo vas radi. Vi ste zelo posebni. Videli ste, kaj se je zgodilo. Videli ste kako obravnavajo druge. To je tako zlobno. Vem, kako se počutite, ampak pojdite domov in pojdite v miru,” je še dejal Trump, potem ko ga je Biden pozval, naj svoje podpornike javno pozove k umiku.