Tudi Primorci proti Družinskem zakoniku
Družinski zakonik je padel. Po neuradnih podatkih je za njegovo uveljavitev glasovalo 45,2, proti pa 54,8 odstotka tistih, ki so se udeležili včerajšnjega referenduma. Volilna udeležba je bila skromna; na volišča je se odpravilo le 29,95 odstotka volilnih upravičencev.
SLOVENIJA>V Gibanju za družinski zakonik obžalujejo zavrnitev zakonika na referendumu. Vodja gibanja Miha Lobnik je poudaril, da so se z nasprotniki zakonika v marsičem strinjali, zato se mu zdi pomembno, da ministrstvo za delo v najkrajšem času pripravi tak predlog novega zakonika, ki bo povzel vse stvari, o katerih vlada konsenz. Pozitivna stran kampanje po njegovih besedah pa je, da so v Sloveniji vsi spoznali, da obstajajo različne družine, v katerih živijo otroci.
Na inšpektoratu za notranje zadeve so med volilnim molkom po volilni kampanji za izvedbo referenduma o družinskem zakoniku in nadomestnih županskih volitev po občinah prejeli 99 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Inšpektorat je med prijavami obravnaval 22 zadev, 20 jih je za Družinski zakonik. S Primorske prijav ne omenjajo.
Nekdanji minister za delo Ivan Svetlik obžaluje, da družinski zakonik na referendumu ni bil sprejet. Po njegovih ocenah se je v dveh letih razprave mnogo spremenilo v zavedanju, da so izkušnje z družinskim življenjem pri nas zelo različne, a “nismo dovolj zreli, da bi lahko različne oblike bivanja in osebne izbire sprejeli in priznali tudi drugim”.
Vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok, ki je bila pobudnica referenduma o družinskem zakoniku, Aleš Primc je prepričan, da je zavrnitev družinskega zakonika odraz tega, da “državljanke in državljani v veliki večini spoštujejo materinstvo in očetovstvo ter da si ne želijo, da bi njihove otroke v šoli vzgajali, kako naj postanejo homoseksualci”.
Sicer se strinja, da moramo živeti v različnosti ter jo tudi spoštovati. Želi si, da bi bil rezultat referenduma “spodbuda, da se o vseh odprtih vprašanjih v družbi vzpostavi spoštljiv, strpen dialog in da se najdejo rešitve, da bodo prav vsi zadovoljni”.
In kako smo glasovali Primorci? Volilna udeležba je bila še nekoliko nižja od povprečja (27,36 odstotka). Že tradicionalno se je na volišča najmanj ljudi podalo v Piranu (21,64), Izoli in Kopru, najbolj pridno pa so glasovali v Ajdovščini (37,63) in Tolminu (38,51).
V šestih volilnih okrajih (Piran, Izola, Koper mesto in podeželje, Sežana, Nova Gorica mesto) so zakonik podprli, v drugih šestih (Tolmin, Ilirska Bistrica, Postojna, Nova Gorica podeželje, Idrija in Ajdovščina) pa so glasovali proti. Najbolj odločno so zakonik zavrnili Ajdovci, največjo podporo pa je dobil v mestu Koper.
PETRA VIDRIH