V Libiji ne bo veljalo šeriatsko pravo

Svet
, posodobljeno:

Vodja libijskega nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je na današnji novinarski konferenci v Bengaziju napovedal, da bo smrt nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija preiskala posebna komisija. Povedal je tudi, da bo nova prehodna vlada oblikovana “v dveh tednih”.

Libija praznuje odrešitev izpod Gadafijevega režima
Libija praznuje odrešitev izpod Gadafijevega režimaIsmail Zitouni

TRIPOLIS>Mustafa Abdel Džalil je svetu zatrdil, da so Libijci “zmerni muslimani”. S slednjim je skušal Džalil pomiriti zaskrbljenost mednarodne skupnosti, potem ko je v nedeljo napovedal, da bo temelj zakonodaje v Libiji po novem islamsko šeriatsko pravo in da bodo razveljavili veljavne zakone, ki so v nasprotju s tem pravom. Kot primer je navedel zakone, ki so doslej prepovedovali poligamijo in urejali ločitve.

Danes je Džalil zatrdil, da uvedba šeriatskega prava kot vira zakonodaje ne pomeni, da bodo vse obstoječe zakone preprosto odpravili. “Moj napotek, ki sem ga izrekel v nedeljo, ne pomeni, da bomo katerekoli zakone preprosto odpravili ali izničili. Ko sem omenil zakon o poroki in ločitvi, sem želel samo navesti primer (zakonov, ki niso v skladu s šeriatskim pravom),” je dejal.

Bančništvo bo sledilo načelom islama

Tako v nedeljo kot danes je Džalil izpostavil tudi področje bančništva, ki bo po novem sledilo načelom islama, ta pa prepovedujejo zaračunavanje obresti. To je namreč nedvoumno zapisano v Koranu in ta je “najvišja ustava za vse muslimane”, je poudaril.

Prehodno vlado bodo oblikovali v 14 dneh

Glede oblikovanja nove prehodne vlade je pojasnil, da so se pogovori o tem že začeli in da “ta zadeva ne bo trajala mesec dni, temveč bo končana v dveh tednih”.

Džalil je danes še povedal, da bo sporne okoliščine Gadafijeve smrti minuli teden po opozorilih s strani mednarodne skupnosti preiskala posebna komisija. “V odgovor na mednarodne pozive smo začeli z vzpostavitvijo komisije, katere naloga bo preiskati okoliščine smrti Moamerja Gadafija v spopadu z njegovim krogom, ko so ga ujeli,” je dejal.

Hitra Gadafijeva smrt je bila v interesu njegovih podpornikov

“Nekateri ljudje so si morda želeli, da bi Gadafiju sodili, da bi na ta način podaljšali svoj občutek olajšanja ob njegovem padcu. Svobodni Libijci so želeli, da Gadafi v zaporu preživi kar največ časa in kolikor je le mogoče občuti ponižanje,” je menil in nadaljeval, da je bila njegova hitra smrt v interesu tistih, ki so ga podpirali.

Predstavniki nacionalnega prehodnega sveta so v minulih dneh sporočili, da je bil Gadafi v četrtek v navzkrižnem ognju ustreljen v glavo. A fotografije in posnetki, ki so nastali tik pred in po Gadafijevi smrti, vzbujajo sum, da so ga borci prehodnega sveta, potem ko so ga ujeli, poniževali, mučili in morda tudi namerno ubili.

K polni preiskavi okoliščin njegove smrti so zato med drugim pozvali Združeni narodi, Gadafijeva družina ter številne organizacije za človekove pravice in države.

STA