V potresih v zadnjem desetletju umrlo 780.000 ljudi
Potresi so v zadnjem desetletju terjali več kot 780.000 življenj, kar predstavlja skoraj 60 odstotkov vseh z naravnimi nesrečami povezanih smrti. Poleg tega so potresi v tem obdobju neposredno prizadeli še dodatni dve milijardi ljudi, ugotavlja danes objavljena študija v britanski medicinski reviji The Lancet.
LONDON>Največ žrtev je terjal potres z močjo sedme stopnje, ki je januarja 2010 prizadel Haiti. Umrlo je 316.000 ljudi. Sledi mu cunami v Indijskem oceanu, ki ga je decembra 2004 sprožil potres z močjo 9,1 in ki je vzel 227.000 življenj. Na tretjem mestu je potres z jakostjo 7,9, ki je maja 2008 stresel kitajsko provinco Sečuan in ubil 87.500 ljudi.
Avtorja Susan Bartels in Michael van Rooyen ob tem svarita, da se bo število žrtev potresov v prihodnosti še povečalo, saj se svetovno prebivalstvo povečuje, mesta na občutljivih območjih pa se širijo.
Študija ameriških avtorjev ugotavlja, da delež smrtnih žrtev v potresu ponavadi znaša med enim in osmimi odstotki ogroženega prebivalstva. Število umrlih narašča v valovih, pri čemer so prve zabeležene žrtve tisti, ki umrejo v rušenju stavb. Več ur pozneje sledijo primeri smrti zaradi poškodb notranjih organov, več dni ali tednov kasneje pa sledi nov val smrti zaradi sepse ali odpovedi organov.
Med poškodbami preživelih se najpogosteje pojavljajo poškodbe ledvic, jeter in vranice, sledijo jim poškodbe hrbtenice, zlomi kosti in raztrganine. Najbolj občutljiva skupina so otroci, ki predstavljajo med 25 in 53 odstotki vse ranjenih v potresih.
Poleg reševanja in zdravljenja preživelih neposredno po potresu se morajo oblasti in zdravstveni delavci soočiti tudi s težavo nalezljivih bolezni v prenatrpanih zavetiščih. Nasprotno s splošnim prepričanje trupla ne predstavljajo tveganja za zdravje, razen v primeru izbruha kolere, še ugotavlja študija.
STA