V Sloveniji krožijo trije virusi gripe
V Sloveniji so potrdili primere okužb z vsemi tremi virusi gripe, ki krožijo v tem obdobju po Evropi. Povečano število bolnikov s prehladnimi obolenji so v minulem tednu že zabeležili na Celjskem.
LJUBLJANA> Kot kažejo laboratorijske ugotovitve, tudi v Sloveniji krožijo trije virusi gripe, in sicer dva virusa gripe podtipa A (pandemski H1N1 in H3N2) ter virus gripe B. Zdravniki priporočajo, da se cepijo vsi prebivalci, še zlasti pa starejši od 65 let, kronični bolniki in njihovi družinski člani, družinski člani majhnih otrok, ki proti gripi še ne morejo biti cepljeni, nosečnice v drugem in tretjem tromesečju, ljudje, ki čakajo na sprejeme na bolnišnično zdravljenje ter zdravstveni in drugi delavci, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti.
En odmerek cepiva na leto je dovolj
Cepi se lahko vsakdo, razen oseb, ki imajo dokazano alergijo na sestavine cepiva. Solidna zaščita pred okužbo nastane v enem do dveh tednih po cepljenju. Dovolj je že cepljenje z enim odmerkom. Le otroci mlajši od devet let, ki še nikoli niso bili cepljeni proti gripi, morajo dobiti dva odmerka cepiva v presledku štirih tednov.
Možnost širjenja gripe se zmanjša z rednim in temeljitim umivanjem rok, z rednim čiščenjem površin in predmetov ter z rednim zračenjem prostorov.
STA