Vatikanske obrede bodo prenašali na spletu
Vatikan je v zadnjih pripravah pred drevišnjo polnočnico, ki jo bo v baziliki sv. Petra daroval papež Benedikt XVI. Zaradi četrtkovih eksplozij paketnih bomb na dveh veleposlaništvih v Rimu in zaradi preteklih incidentov ob božiču v Vatikanu danes vladajo poostreni varnostni ukrepi, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
VATIKAN> Papež je božične slovesnosti danes začel s prižigom svečke na oknu svojega stanovanja, s katerega ima pogled na Trg sv. Petra. Tam se je zaradi močnega dežja danes zbralo le manjše število vernikov.
Polnočnica bo ob 22. uri
Papež bo polnočnico tako kot lani vodil že ob 22. uri. V Vatikanu želijo z zgodnejšo uro nekoliko razbremeniti 83-letnega papeža, ki ima ob visoki starosti ob praznikih številne obveznosti.
Lani je sicer polnočnico zaznamoval manjši incident. Neka domnevno neuravnovešena ženska je pred začetkom obreda papeža porinila, da je padel na tla. Papež ni bil poškodovan in je nato tudi daroval polnočnico.
Papež bo v soboto opoldne z glavnega balkona vatikanske bazilike prebral božično poslanico mestu in svetu (urbi et orbi) ter podelil apostolski blagoslov. Nato bo vernikom povsod po svetu v več deset jezikih voščil vesel božič.
1. januarja bo papež v baziliki svetega Petra daroval slovesno sveto mašo. Na isti dan bo Rimskokatoliška cerkev obeležila svetovni dan miru.
Letos bo prvič mogoče polnočnico, poslanico in mašo ob 1. januarju v živo spremljati prek interneta in iPhona, so sporočili v Vatikanu. Dogajanje bo mogoče spremljati na spletnih straneh www.radiovaticana.org, www.pccs.va, www.pope2you.net.
STA