Vlada in sindikati niso zbližali stališč o interventnem zakonu

Svet
, posodobljeno:

Predstavniki sindikatov javnega sektorja in vlade, ki opravlja tekoče posle, so se po dobrih dveh urah pogovorov o predlogu interventnega zakona razšli brez dogovora. Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je tako po poslušanju pripomb sindikatov ugotavljala, da "navdušenja nad zakonom" ni.

Sindikati dvomijo v vladni predlog novele interventnega zakona.
Sindikati dvomijo v vladni predlog novele interventnega zakona.Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Napovedala pa je pripravo popravljenega besedila. Kot je dejala, je vladna stran dobila nekatere pobude za popravke zakona. Te bo do torka preučila, jih po svoji presoji vključila v končno besedilo zakona, poslala sindikatom, nato pa bodo videli, ali se sindikati s popravljenim zakonom bolj strinjajo in ali je možen dogovor vsaj z delom sindikatov.

V četrtek naj bi nato predlog zakona obravnavala še vlada, nato pa bi ga v petek posredovali v državni zbor, je še povedala Kamnarjeva. Potrdila je, da so ena od točk, ki so jo sindikati izpostavili, tudi določbe glede sodnikov in da bodo tudi te rešitve še preučili.

Prav predlagane rešitve za pravosodne funkcionarje je kot ključen razlog za nasprotovanje izpostavil predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Sodnikom naj bi namreč po predlogu najprej uskladili plače glede na odločbi ustavnega sodišča, nato pa jim jih znižali, kot velja za ostale funkcionarje.

Sindikati dvomijo v popravljen predlog

Takšna izjema je po Štrukljevih besedah nerazumljiva. Če bi v zakonu ostala, pa zanje ne bo sprejemljiv nikakršen zakonski predlog, je pojasnil Štrukelj. "Ker je država - tako je argumentirala vlada sama - v neki izredni situaciji, ni razloga, da bi morali takoj uresničiti odločbo ustavnega sodišča," je še dejal.

Vodja pogajalske skupine drugega dela sindikatov javnega sektorja Dušan Miščevič pa pravi, da je bilo njihovo sporočilo jasno, da takšen predlog ukrepov zanje ni sprejemljiv. Vladni predlog namreč ne sledi cilju, da bi breme krize enakomerno porazdelili in bi ukrepi bremenili tiste, ki so jo povzročili. "Če vlada ne bo pripravila takšnih ukrepov, nekih resnih pogovorov na to temo ni pričakovati," je dodal.

Miščevič je napovedal, da bodo popravljen vladni predlog preučili, vendar močno dvomi, da bo vlada "reševala bistvene probleme".

V sindikatih so sicer že napovedali, da bi neusklajeni interventni zakona poskušali preprečiti s podpisi za začetek postopka za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma.

Kamnarjeva odgovarja, da bo odločitev na DZ, da pa je vlada ocenila, da je glede na razmere na področju javnih financ je tak zakon smiseln in potreben. V skladu s predlogom se v letu 2012 plače javnih uslužbencev ne bi uskladile z inflacijo, regres pa bi ostal v enaki višini kot letos, torej 692 evrov. Prav tako bi ostala zamrznjena vsa napredovanja javnih uslužbencev.

STA