Spletno uredništvo

Študentka Vizualne umetnosti in oblikovanja na UP Pedagoški fakulteti odnesla prvo nagrado na Slovenskem tednu nakita 2026

Univerza na Primorskem
, posodobljeno: 19. 05. 2026, 12:59

Na jubilejni, 5. ediciji Slovenskega tedna nakita 2026 (SIJW) je študentka 3. letnika programa Vizualne umetnosti in oblikovanje (VUO) na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, Tia Štefančič, prejela prvo nagrado za mlado oblikovalko začetnico.

Študentka Vizualne umetnosti in oblikovanja na UP Pedagoški fakulteti odnesla prvo nagrado na Slovenskem tednu nakita 2026

Tia Štefančič, Teža valute, 2026

Foto: Tilen Prelič

Slovenski teden nakita 2026 se je v petih letih uveljavil kot pomemben festival sodobnega oblikovanja nakita, ki v slovenski prostor prinaša aktualne mednarodne prakse in odpira prostor tudi mlajši generaciji ustvarjalcev. Od samega začetka je v festival vpeta tudi profesorica Pedagoške Fakultete UP, doc. dr. Tina Cotič, ki skupaj s študenti študijskega programa VUO, sodeluje pri njegovem razvoju. Veliko število prijav vsako leto potrjuje naraščajoče zanimanje mladih za sodobni nakit, festival pa predstavlja pomembno platformo za prve javne predstavitve njihovih del.

Študentka Vizualne umetnosti in oblikovanja na UP Pedagoški fakulteti odnesla prvo nagrado na Slovenskem tednu nakita 2026

Tia Štefančič in Renata Zamida, direktorica javnega zavoda Centra Rog, ob podelitvi 1. nagrade za mlado oblikovalko začetnico na SIJW 2026

Foto: Jaka Ceglar

S projektom Teža valute, ki je nastal v okviru predmeta Oblikovanje in vizualne komunikacije III pod mentorstvom doc. dr. Tine Cotič in s strokovno pomočjo oblikovalke sodobnega nakita Sandre Kocjančič, se je Tia Štefančič uvrstila med izbrane ustvarjalce ter svoje delo predstavila na osrednji mednarodni razstavi sodobnega nakita SIJW 2026 v Centru Rog v Ljubljani, skupaj z 152 umetniki iz 38 držav. Razstava združuje uveljavljene in mlade avtorje ter omogoča vpogled v sodobne prakse na področju avtorskega nakita.

Nagrajeni projekt izhaja iz razmisleka o vlogi denarja v sodobni družbi. Nakit je zasnovan kot nosljiv objekt v obliki šala, ki se ovije okoli telesa in tako postane stalni spremljevalec posameznika. Čeprav je fizično lahek, nosi močno simbolno sporočilo: opozarja na vpliv denarja, ki nas lahko postopoma obdaja, oblikuje in celo zaslepi ter nas oddaljuje od temeljnih vrednot, kot so ljubezen, povezanost in notranja izpolnitev.

Študentka Vizualne umetnosti in oblikovanja na UP Pedagoški fakulteti odnesla prvo nagrado na Slovenskem tednu nakita 2026

Tia Štefančič skupaj z mentorico doc. dr. Tino Cotič, oblikovalko sodobnega nakita Sandro Kocjančič ter sošolci programa VUO po prejemu 1. nagrade na Slovenskem tednu nakita 2026 v Centru Rog

Foto: Jaka Ceglar

Delo poudarja, da materializem prinaša predvsem kratkotrajno zadovoljstvo, medtem ko pravo izpolnitev omogočajo notranje vrednote in osebna rast. Denar je v projektu razumljen kot orodje, ne kot cilj. Če ga ne uporabljamo premišljeno, lahko postane omejujoč okvir. Nakit tako presega svojo dekorativno funkcijo in deluje kot kritičen komentar sodobnega načina življenja.

Študenti UP PEF VUO na Slovenskem tednu nakita sodelujejo že od njegovega začetka, kar pomeni pet let kontinuiranega sodelovanja med študijskim programom in festivalom. Sodelovanje študentom omogoča, da svoje projekte predstavijo v širšem strokovnem in mednarodnem okolju ter jih soočijo z aktualnimi pristopi in praksami sodobnega avtorskega nakita.

Študentka Vizualne umetnosti in oblikovanja na UP Pedagoški fakulteti odnesla prvo nagrado na Slovenskem tednu nakita 2026

Študenti VUO že pet let sodelujejo na Slovenskem tednu nakita ter svoje projekte predstavljajo v okviru spremljevalnega programa festivala

Foto: Maja Pertič Gombač

Prav kmalu, 30. maja 2026, ob 11.00 v Galeriji Insula pa študenti VUO pripravljajo razstavo z naslovom Snov/preobrazba. Razstava v ospredje postavlja snov oziroma material kot izhodišče umetniškega raziskovanja ter poudarja procese njegove preobrazbe – od fizične intervencije do konceptualnega premika v avtorsko izjavo.

Razstava poteka kot del spremljevalnega programa Slovenskega tedna nakita in je hkrati vključena v zaključno študentsko razstavo VUO.