Filmski obraz Pirana
Zanimivosti
16. 10. 2014, 13:10
, posodobljeno:
Piran je bil zaradi svoje naravne lepote in slikovitosti pa tudi studia, ki so ga na Fornačah v prostorih nekdanje tovarne leta 1959 udarniško postavili sami filmarji, središče slovenske filmske industrije, neke vrste domači Hollywood. Piran ni bil prizorišče le številnih domačih, temveč tudi cele vrste tujih, koprodukcijskih filmov. Tuje filmske ekipe so k nam prinašale nova tehnična in druga znanja, slovenski film se je takrat razvijal in cvetel.
Filmske zgodbe Pirana so seveda vzbudile radovednost tudi pri Pirančanih: (z leve) pisatelj Vanja Pegan, slikarka Fulvia Zudič in Dragan Klarica, organizator v Gledališču KoperTomaž Primožič/Fpa
PIRAN > To, doslej precej prezrto poglavje slovenske filmske zgodovine, razkriva razstava Piran v filmu, ki so jo v torek zvečer odprli v piranski Mestni galeriji. Razgibane in večmedijske postavitve, ki so jo v Obalnih galerijah pripravili s Slovensko kinoteko, so se domačini izjemno razveselili, saj so zgodbe o filmskem Piranu, zvezdnikih in zvezdnicah, ki so snemali tu, pa tudi številne anekdote med njimi še vedno žive. In čeprav se zdi, da je večina režiserjev v kader lovila osrednji, Tartinijev trg, na razstavi med drugim izvemo, da to ne drži. V skoraj vseh filmih, ki so bili posneti v Piranu, se pojavi - Trg 1. maja.
{CURRENT-PAGE} / {ALL-PAGES}
×