Ohladitev ob izvirih reke Vipave
Vipava je mesto vode in vina. Čez vode v mestu, ki se iz izvirov pod skalnimi stenami stekajo v reko Vipavo, je postavljenih kar 25 mostov, na obrobju Vipave pa je zadružna vinska klet, največja v vsej dolini.
VIPAVA> Vipava, v času Jugoslavije pomembna vojaška postojanka na obrambni črti proti zahodu in kapitalizmu, je turistično oživela v zadnjih letih. Čeprav najlepše stavbe v Vipavi še čakajo čarobno paličico, ki jim bo vdahnila novo življenje, pa je sprehod po mestu nadvse slikovit. Za dominantno Lanthierijevo palačo, beneškim dvorcem, ki prvi v vrsti čaka na obnovo, je Podskala, del mesta, v katerem privrejo na plano vode reke Vipave. Tudi v letošnjem poletju, saj je bilo na planoti dovolj dežja.
Ob dvorcu je očarljiv obnovljen mostiček, ki je v sredini razširjen, da je grajska gospoda tudi sredi poletja obedovala v hladu, ki je vel z reke. Zanimiv je tudi kamniti most čez Vipavo na robu kraja, ob katerem je miljski kamen, ki označuje enajst milj do Ljubljane. Gre za geografske milje, ki merijo 7,5 kilometra. Vipava ima kar nekaj povsem svojskih znamenitosti, ena od njih sta egipčanska sarkofaga na tamkajšnjem pokopališču, domnevno stara več kot 4500 let.
Aromatična in sveža vipavska vina
Vipavska dolina je eden od štirih vinorodnih okolišev dežele Primorske. V zgornji Vipavski dolini, kjer so noči zaradi očaka Nanosa, ki bdi nad tamkajšnjimi vasmi, bolj hladne, pridelujejo vina z izrazitejšima aromatiko in svežino. Najbolj sloveče vino zgornje Vipavske doline je zelen, prav tako vipavski sta tudi pinela in klarnica. Vipavca, kot so rekli beli zvrsti vipavskega vina, je opeval že Valvasor, spomenik tamkajšnjemu vinogradništvu pa je postavil Matija Vertovec, ki je konec 19. stoletja spisal Vinorejo, prvi vinogradniški priročnik v slovenskem jeziku.
Po Vipavi peš, naokrog s kolesom
Peš po Vipavi in naokrog po Vipavski dolini s kolesom, je odlična izletniška odločitev. Vipava je odličen kraj za prvo srečanje z vipavskimi vini, bodisi v Vipavskem hramu ob tamkajšnji zadružni kleti bodisi v lični Vinoteki Vipava, kjer ponujajo vina okoliških družinskih vinogradnikov.
Nedaleč od Vipave je dvorec Zemono z vrhunsko restavracijo. Lovski dvorec družine Lanthieri je na vzpetini, pod katero je v antičnem času potekala bitka pri Mrzli reki, eden največjih spopadov starega sveta.
Na drugo stran, proti jugu, je pod vinorodnimi griči vas Slap, na njenem robu pa Majerija, kjer Nataša in Matej Tomažič v sodobni preobleki ponujata vipavsko prehrambeno tradicijo.
Številni vinotoči, turistične kmetije in izletniške točke delajo Vipavsko dolino vse bolj turistično. Na odkritje čaka še vrsta biserov, med njimi so na pomembnem mestu Goče, vas, ki stoji na obokanih hramih. A to je že snov za novo zgodbo.
SAŠO DRAVINEC