Za sporne prsne vsadke štiri leta zapora
Sodišče v Marseillu je danes na štiri leta zapora obsodilo ustanovitelja francoskega podjetja PIP Jean-Clauda Masa zaradi prevare v škandalu z neustreznimi prsnimi vsadki, ki jih je proizvajalo njegovo podjetje. Na krajše zaporne kazni so bili obsojeni še štirje nekdanji uslužbenci PIP.
MARSEILLE > Sodišče je razsodilo, da je Jean-Claude Mas več let namerno zavajal stranke. Njegovo podjetje je namreč pri velikem deležu vsadkov namesto medicinskega uporabilo industrijski silikon, ki je veliko bolj nagnjen k poškodbam. S tem je privarčevalo na milijone evrov.
Mas bo moral v skladu z razsodbo plačati 75.000 evrov denarne kazni, sodišče pa mu je naložilo tudi dosmrtno prepoved vodenja podjetij in dela v zdravstvenem sektorju.
Razkritje o neustreznih vsadkih je leta 2011 sprožilo svetovni preplah. Podjetje so zaprli, vsadke pa prepovedali, čeprav so strokovnjaki v številnih državah ugotovili, da niso strupeni in da zaradi njih ni povečanega tveganja za obolenja z rakom na dojkah. So pa ugotovili, da so nagnjeni k poškodbam. Več kot 4000 žensk je namreč poročalo o poškodbah vsadkov.
Sporne vsadke naj bi imelo približno 300.000 žensk v 65 državah, več kot 16.000 se jih je po izbruhu afere odločilo vsadke odstraniti ali zamenjati.
STA