Precejšnji dolgčas

Če gre verjeti raziskavam javnega mnenja, obstaja precejšnja verjetnost, da bomo dobili predsednika države že pojutrišnjem. Hvala bogu, še dva tedna tako razvlečene in brezvsebinske kampanje bi bilo mučno prenašati. Raziskovalci sicer opozarjajo, da je volilno telo glavnega favorita Boruta Pahorja nezanesljivo in da v prepričanju, da je njihov kandidat tako ali tako že zmagal, niti ne odide na volišče.

Včeraj in danes potekajo še zadnja soočenja kandidatov, tudi brez njih pa lahko oceno predsedniške kampanje strnemo v par točk.

> Prvič, kampanja še nikdar v samostojni Sloveniji ni bila tako nevsebinska. Namesto spopada konceptov smo dobili ... No, kar nekaj.

Drugič, slovenska politična ambicija se še vedno giblje nekje v sredini, nihče ni zbral poguma in se pozicioniral na izrazito levo ali desno.

Tretjič, vnovič smo doživeli potrditev, da se v Sloveniji agresiven pristop ne izplača. Šele v zadnjih nekaj dneh so se posamezni kandidati spustili v napade na dosedanjega predsednika. Ob tem se je izkazalo, da pod pritiskom Pahor še zdaleč ne deluje tako suvereno, kot smo ga vajeni sicer.

Četrtič, zgornje ugotovitve vodijo v logični sklep, da je bila predsedniška tekma bolj ali manj dolgočasna in brez pravega žara. Še kakšne spodobne afere nismo doživeli, tudi negativna kampanja je bila bolj ali manj neopazna.

Petič, vnovič se je potrdilo, da koprski župan brez zaveznikov ne zmore preseči primorskih meja. Kot kaže današnja raziskava Primorskih novic, je v neposredni bližini domačega Kopra prepričljivo drugi, že v drugih delih Primorske je njegov rezultat znatno slabši, na nacionalni ravni podpora še upade.

Od izida tokratnih volitev je v resnici odvisno zelo malo. A kljub temu: volitev kot enega ključnih instrumentov demokratične družbe ne gre podcenjevati. Zato velja misel: pojdite in volite. Ne svetujemo, koga. Le volite. Pravico imate.


Preberite še


Najbolj brano