Gledališče Koper končuje sezono s Festivalom FUGA
Kultura
26. 06. 2024, 14.54
, posodobljeno: 01. 07. 2024, 17.31
Festival FUGA, ki je pred dvema letoma zrasel na temeljih nekdanjega PPF Mladi in je namenjen predstavitvi gledaliških uprizoritev ter glasbenih dogodkov evropskih umetniških akademij in šol, v peto na ogled ponuja šest predstav iz Srbije, Madžarske, Slovenije, Švice in Poljske. Novost letošnje edicije, ki jo umetniško vodi režiser Ivan Loboda in bo med 10. in 15. julijem domovala v Gledališču Koper ter na drugih lokacijah, sta mednarodna žirija in novi festivalski partner - Kulturno izobraževalno društvo PiNA.
Iz Novega Sada prihaja na FUGO predstava, ustvarjena po romanu
Svetlane Aleksijevič Černobilska molitev. Foto: D. Rauški
Program festivala, ki že peto poletje zapored bogati kulturno in turistično podobo mestnega jedra, vse bolj pa se uveljavlja tudi kot osrednja platforma za izmenjavo informacij in umetniških praks, za pregled praktičnega dela, predvsem pa kot prostor združevanja ter povezovanja študentk in študentov gledaliških akademij v regiji in v Evropi, je umetniški vodja in festivalski selektor, režiser Ivan Loboda, doslej sestavljal v sodelovanju s profesorji vabljenih akademij in umetniških šol. Novost letošnjega festivala so zato tudi prijavnice, ki so jih organizatorji razposlali po vsej Evropi in do konca letošnjega februarja za sodelovanje na festivalu prejeli kar šestnajst prijav. Loboda jih je za festival izbral šest, odločitev pa utemeljil z besedami: “Izbrane so bile zaradi aktualnosti, inovativnosti in tematske globine. Obravnavajo iskanje smisla in eksistence sodobnega in mladega posameznika v osebnem in družbenem kontekstu. Skupno jim je določeno obravnavanje preteklosti za bolj smiselno interpretacijo prihodnosti - priča tega pa je gledalec v sedanjosti. Naslavljajo človekov in človeški obstoj ter relevanco znotraj na videz nedoločljivih zakonov kozmosa in ponujajo globok premislek o naši vlogi in pomenu v svetu.”
Predstave iz regije - Srbija, Madžarska in Slovenija
Prvi festivalski večer se bo občinstvu s predstavo Černobilska molitev (Černobiljska molitva) predstavila akademija iz Novega Sada. Uprizoritev po romanu beloruske raziskovalne novinarke in publicistke Svetlane Aleksijevič, ki ga imamo tudi v slovenskem prevodu, temelji na pričevanju preživelih po jedrski katastrofi leta 1986, razkriva zamolčane resnice in se izteče v edinstveno černobilsko molitev za žrtve ter tiste, ki bodo še dolgo nosili hude posledice.
Program 5. Festivala FUGA
> 10. 7. 2024 ob 19. uri - Svetlana Aleksijevič: Černobilska molitev
Akademija za umetnosti Novi Sad (RS)
> 11. 7. 2024 ob 20. uri Mariann Fabók: Király Erzsi
Akademija za gledališko in filmsko umetnost Budimpešta (HU)
> 12. 7. 2024 ob 20. uri
Katarina Nikolić: Okno
Fakulteta za dramske umetnosti Beograd (RS)
> 13. 7. 2024 ob 20. uri Avtorski projekt: QR koda
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Ljubljana (SI)
> 14. 7. 2024 ob 20. uri Kolektiv: Not Found
Akademija Dimitri (CH)
> 15. 7. 2024 ob 19.30 Piotr Mateusz Wach: Nabiralci gob / Jedrska zima
Akademija za gledališko umetnost v Krakovu (PL)
Kot druga se bo na festivalu predstavila Akademija za gledališko in filmsko umetnost iz Budimpešte. Uprizoritev Király Erzsi, ki je nastala po ljudskih motivih, pripoveduje zgodbo o starem očetu, stari materi in njunih treh hčerah; zgodba se zapleta okoli grdega bedaka s slabotnim vidom, zlobne čarovnice in hudobne tete. Kdor med pripovedjo ne bo prestrašeno zbežal domov, bo videl moč čiste in resnične ljubezni dveh mladih ljudi, zatrjujejo mladi gledališčniki.
Tretji dan bo pripadel beograjski gledališki akademiji in igrano-lutkovni uprizoritvi sodobne angažirane drame Okno (Prozor) srbske pisateljice in dramatičarke Katarine Nikolić. Dramatičarka, ki so jo za pisanje navdihnili resnični dogodki, skozi zapletene življenjske poti in odnose petih mladih posameznikov raziskuje, kje se med otroki, ki šele vstopajo v svet odraslih, rodi seme nasilja ter to, kako se ga obravnava in kako se proti njemu borimo.
Dan pozneje se bo Ljubljanska akademija predstavila z avtorskim projektom QR koda, v katerem mladi ustvarjalci raziskujejo in poglabljajo teme, s katerimi se vsakodnevno soočajo in jih vedno znova nagovarjajo. Ukvarjali so se z vprašanji otroške nedolžnosti, vojne, distopije, negotove prihodnosti, egocentrizma, z vprašanji o koncu sveta in o vplivu socialnih omrežij na pristnost odnosov; njihov pogled na obravnavane teme pa je predstavljen z izrazitim vizualnim spektrom in asociativno, sanjsko logiko, kjer čutenje nadvlada razum.
Švica in Poljska
Zadnja dva festivalska večera se bodo predstavili študentje akademije iz Krakova in Akademije Dimitri iz švicarskega Verscia. Slednji so dobili preprosto nalogo, da ustvarijo predstavo, ki jo želijo ustvariti prav v tistem trenutku. V dveh mesecih so pripravili uprizoritev Not Found, ki poudarja teme, like, forme in estetske odločitve, za katere so bili prepričani, da najbolje služijo njihovim lastnim umetniškim ciljem. Poljski študentje se bodo predstavili s predstavo Nabiralci gob/Jedrska zima Piotra Mateusza Wacha, ki v tokratni uprizoritvi razširja svojo performativno in koreografsko prakso z vključitvijo izgovorjene besede. Občinstvu ponuja vrsto meditativnih doživetij, v katerih se besedilo in gibanje združujeta v organski pulz. Intimna igra je obogatena z glasbo in vizualizacijami, ki so ustvarjene v živo, avtobiografski narativni gibi pa predstavi dodajajo pristno realističnost.
Delavnice in spremljevalni program
Tako kot v predhodnih festivalskih edicijah v dopoldanskem času za nastopajoče organizatorji pripravljajo tudi gledališke delavnice. Brezplačnim predstavam bo sledil spremljevalni program, ki ga letos prvič soorganizira Kulturno izobraževalno društvo PiNA; potekal bo v in pred Bastionom. Obiskovalci si bodo lahko ogledali avdio-vizualne ter intermedijske umetniške stvaritve, za zaključek festivala pa organizatorji pripravljajo tudi dva koncerta na isti lokaciji.
Novost letošnjega 5. festivala FUGA je tudi tričlanska mednarodna strokovna festivalska žirija, ki jo sestavljajo večkrat nagrajena slovenska igralka, dramatičarka in pesnica Anja Novak, mednarodno uveljavljen čilski dramatik in performer Nicolas Lange ter srbska režiserka, profesorica in nekdanja umetniška vodja beograjskega Bitef festivala Ivana Vujić. Žirija bo ob zaključku festivala, 15. julija, podelila tri nagrade, že tretjič pa bodo podelili tudi nagrado občinstva.