Na valovih znanja
Zakaj nastaja tišina?
Zakaj nastaja tišina?

V letu 2023 smo na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ) pridobili triletni raziskovalni projekt Etnografija tišin(e) (ARIS J6-50198) pod vodstvom izr. prof. dr. Katje Hrobat Virloget, ki ga je podelila Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije. Projekt bo iz antropološkega zornega kota skušal razumeti, zakaj nastaja tišina, kdo ostaja v tišini, zakaj ljudje o nečem nočejo govoriti ali kako se ta tišina uteleša v telesu in obnašanju posameznika in družbe. Ta vprašanja bomo preučevali z etnografskimi raziskavami skupnosti, katerih kolektivna identiteta ne temelji toliko na kolektivnih spominih, kot običajno, temveč bolj na kolektivni tišini.

Herman Lisjak vódi po vôdi
Herman Lisjak vódi po vôdi

V Pokrajinskem muzeju Koper gostuje od 11. aprila do 24. junija razstava Herman Lisjak vódi po vôdi. Razstava Otroškega muzeja Hermanov brlog Celje nam približa vodo skozi različne aspekte in jo osvetli tako globalno kot lokalno. Vsebine se navezujejo na razmerja vode s človekom, naravo in družbo.

70 let od ustanovitve Tomosa: poslednja dirka mimo šole, muzeja in arhiva
70 let od ustanovitve Tomosa: poslednja dirka mimo šole, muzeja in arhiva

Letos se je Koper znašel v znamenju praznovanj številnih pomembnih jubilejev, ki so mesto v zgodovinskem, kulturnem, političnem in gospodarskem smislu zaznamovali različni dogodki iz preteklosti. Najodmevnejše praznovanje je nedvomno 1500-letnica mesta Koper, ki je povezana s prvim koprskim škofom Sv. Nazarijem. Poleg tega letos obeležujemo tudi 70. obletnico ustanovitve tovarne TOMOS, ki je s svojimi izdelki (mopedi Colibri, Avtomatik, Cross, APN in drugi; izvenkrmni motorji vodnega programa Lamo, T; motorne žage po licenci Husqvarne itd.) pripomogel, da je Koper postal glavno industrijsko mesto v tem delu slovenskega Primorja.