Številni pozivi k praznovanju brez petard in ognjemetov, ki povzročajo stisko ljudem in živalim
Kronika
27. 12. 2024, 05.00
, posodobljeno: 27. 12. 2024, 07.59
“Moja psička že deset dni noče iz stanovanja, in to niti na sprehod, ki ga obožuje,” pravi gospod iz Sv. Antona nad Koprom, kjer je slišati petarde že od začetka decembra. Čeprav so akcije policije in drugih akterjev, kakršna je družba Tam-Tam, ki s svojimi plakati v imenu hišnih ljubljenčkov poziva k opustitvi pokanja, zelo odmevne, marsikdo še vedno izbere lastno zabavo navkljub zavedanju, da povzroča drugim trpljenje.
Te dni na stisko živali ob pokanju opozarja tudi že 12. Tam-tamova
plakatna akcija Petarde? Ne, hvala. Foto: Maja Pertic Gombac
SLOVENIJA, PRIMORSKA
> Predsednica Obalnega društva proti mučenju živali Andreja Bogataj ima občutek, da se na splošno uporaba pirotehničnih sredstev zmanjšuje: “Na Markovcu, kjer živim, je pred leti pokalo že ves november. A vendar je vsak pok - pok preveč. Preseneča me, da se ob vseh možnih zabavah nekateri zabavajo zgolj s pokanjem, nekateri namenoma strašijo ljudi in živali. Ko gledamo posnetke iz drugih držav, o tisočih mrtvih pticah, o povoženih mačkah, prestrašenih psih, velikokrat tudi povoženih med brezglavim tekanjem in iskanjem zavetja, o izgubljenih živalih ..., se lahko prepričamo, da za čisto nobeno žival, domačo, prostoživečo ali divjo, pokanje ni prijetno. Človek postaja vse bolj gospodar celega sveta, ne meneč se za gorje, ki ga povzroči drugim bitjem.”
Sicer pa tudi s policijskih uprav opozarjajo, da se ob pokanju ne počutijo slabo le živali, neprijetno je tudi večini starejšim, majhnim otrokom, ljudem z določenimi zdravstvenimi težavami. Gre za egoizem, ko nekdo zadovolji svoje potrebe s tem, da povzroča gorje drugim.
Andreaj Bogataj Krivec
predsednica ODPMŽ
“Upam, da vsi ti pozivi še koga prepričajo, da se imamo za praznike lahko lepo tudi brez pokanja.”
Čemu piranski ognjemet?
Andrejo Bogataj veseli, da so se tri istrske občine znova odpovedale glasnim novoletnim ognjemetom: “Me pa zelo žalosti vodstvo Občine Piran z županom na čelu, kajti po ognjemetih za portoroške noči nas znova čaka ognjemet ... Res ne morem razumeti, kako lahko ob današnji tehnologiji, ko lahko dobesedno rišemo po nebu, otrokom pričaramo sanjski svet s projekcijami, nekateri izberejo ognjemet s pokanjem. To je popolnoma nesprejemljivo, brezčutno, kot bi se kdo delal norca iz vseh dognanj o škodljivosti ... Piranski župan, kje je ostalo sočutje?”
Apelira tudi na skrbnike živali: “V veterinarskih ambulantah obstaja več sredstev za pomirjanje, s katerimi lahko vsaj blažimo tesnobo najplašnejših ljubljenčkov. Tudi tisti, ki imate pse in mačke zunaj, ki jih običajno ne spuščate v stanovanja, jim odprite vsaj garažo, klet, letno kuhinjo, karkoli, da ne bodo na prostem. Kjerkoli jim bo lažje kot na prostem, najlaže bi jim bilo v vaši družbi. Če ste doma, posvetite silvestrski večer še živalskemu delu družine.” Obenem upa, da bodo vsi ti pozivi še koga prepričali, da se imamo za praznike lahko lepo tudi brez pokanja.
Pablo, Grizli in Čunki se bojijo petard
Že vrsto let so mnoge preventivne akcije usmerjene v opozarjanje na posledice pokov zlasti pri mladih in otrocih, a vse več pozornosti je namenjene tudi hišnim ljubljenčkom in prostoživečim živalim, v mestih zlasti pticam, ki med drugim zaradi ognjemetov tudi umirajo. V decembru je družba Tam-tam na svojih plakatnim mestih že 12. leto začela akcijo Petarde? Ne, hvala!.
Tokrat pod sloganom On sliši tvoje petarde. Ali slišiš njegov strah? s plakatov k opuščanju uporabe pirotehničnih sredstev nagovarjajo tri maskote, ki jih je generirala umetna inteligenca na podlagi hišnih ljubljenčkov treh ambasadorjev: mali italijanski hrt Pablo igralca Jurija Zrneca, pomeranec Grizli podjetnice in spletne vplivnice Katarine Benček ter mačkon Čunki novinarja Alena Podlesnika. Kampanja, ki posebej poudarja stisko živali, cilja na mlajše najstnike, med 12. in 15. letom, a je tokrat poleg plakatov, ki so letos tudi zvočni, še pred začetkom vzpostavila s pomočjo agencije DROM Agency profile na družbenih omrežjih, ki so se pretvarjali, da prodajajo petarde.
“Rezultati so zaskrbljujoči, več kot 100 mladostnikov, večinoma fantov, starih od 12 do 15 let, je poskušalo kupiti petarde prek teh profilov. To jasno kaže na nujnost ozaveščanja in neposrednega nagovarjanja te starostne skupine,” poudarjajo. Prav zato so si letos kot osrednji element kampanje zamislili distribucijo “ponarejenih” petard, ki ob odprtju “počijo” z zvokom živali v stiski. “V škatli uporabniki namesto petard najdejo plišasto igračo psa ali mačke ter zvočni čip, ki predvaja zvoke prestrašene živali, škatla pa jih nagovori s ključnim sporočilom: On sliši tvoje petarde. Ali ti slišiš njegov strah?” so zapisali pri Tam-Tamu.
Najraje opustitev petard
Tudi policija z različnimi akcijami ozavešča o samozaščitnem ravnanju, preprečevanju uporabe pirotehničnih izdelkov in prekomerne uporabe alkohola. “Vsako leto vidimo nekaj poškodb, ki jih povzroči pirotehnika, še posebej pri mladih in otrocih. To so prizori, ki jih ne želimo videvati, zato gre na tem mestu še poseben poziv staršem, da pazijo na svoje otroke in nadzorujejo uporabo pirotehnike. Še raje pa naj pirotehnike sploh ne uporabljajo,” je pred dnevi pozval minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.
Policisti, ki bodo te dni v javnosti prisotni v večjem številu, še vedno izvajajo tudi preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard, katere namen je ozaveščanje mladih in tudi vseh drugih o nevarnostih uporabe pirotehničnih izdelkov, predvsem prepovedanih petard. K tej akciji se pridružuje tudi Društvo prvi posredovalci, kjer ves čas opozarjajo na najpogostejše poškodbe pri nepravilni uporabi pirotehnike ter načine, kako oskrbeti rane in poškodovancem nuditi prvo pomoč.
Dejan Rogelj, vodja Društva prvih posredovalcev, se zaveda, kako pomembno je, da se ob poškodbah pravilno odzovemo in v sporočilu za javnost poudarja: “Sorodniki, prijatelji ali očividci, ki imajo osnovno znanje prve pomoči, lahko poškodovancu takoj pomagajo in oskrbijo rano do prihoda reševalcev ali obiska urgentnega centra.” A tudi pri društvu pozivajo k praznovanju brez uporabe pirotehničnih sredstev.
Za praznike brez pirotehnike so se zavzeli tudi na kmetijskem ministrstvu in upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki pozivata vse, naj se vzdržijo uporabe kakršnih koli pirotehničnih sredstev in s tem prispevajo k dobremu počutju živali. Da bi promovirali praznike brez pirotehničnih sredstev, so pripravili tudi krajši videoposnetek.
Za popolno prepoved
Že lanskega novembra je poslanka SD Meira Hot na vlado naslovila pobudo za popolno prepoved uporabe in prodaje pirotehničnih sredstev, kar je ponovila pred nekaj dnevi. Njena poslanska pobuda poziva ministra za notranje zadeve, naj okrepi policijske patrulje ne le v času praznikov, ampak že mesec dni prej, saj je povečano uporabo prepovedanih pirotehničnih sredstev zaznati že veliko pred prazniki (tudi med letom), ter zaostriti nadzor nad nezakonito uporabo, prodajo in distribucijo prepovedanih pirotehničnih sredstev. Ponovno pa je pozvala tudi k popolni prepovedi vseh pirotehničnih sredstev.