V večnost je moje srce odprto
Po poletnih počitnicah je Kosovelov dom Sežana z direktorico Katjo Jordan in koordinatorico programov Heleno Čehovin Gerželj ponovno odprl vrata. V počastitev sežanskega občinskega praznika so po tradiciji v Veliki galeriji Ivana Varla odprli razstavo domačih slikarjev. Tokrat je to mednarodno priznani slikar Peter Ciuha iz Škrbine pri Komnu, ki je na ogled postavil svoja likovna dela skupaj z deli očeta Jožeta Ciuhe.
Slikar Peter Ciuha - na fotografiji v družbi (z leve) Anamarije Štibilj
Šajn, Helene Čehovin Gerželj in Katje Jordan - je na razstavi v
Kosovelovem domu predstavil tako svoja dela kakor izbor očetovih, stvaritev priznanega umetnika Jožeta Ciuhe. Foto: Olga Knez
SEŽANA
> Slikarja in razstavo, ki nosi naslov po Kosovelovem verzu V večnost je moje srce odprto ter jo spremlja bogat katalog, je predstavila kustosinja in stalna zunanja sodelavka Kosovelovega doma Anamarija Stibilj Šajn. Razstava je nastala na pobudo prvega direktorja Kosovelovega doma Marijana Suše, ki je opozoril na letošnjo stoletnico rojstva Jožeta Ciuhe, ki je pripravil več kot 400 samostojnih in skupinskih razstav doma in po svetu, portret njegovega ustvarjanja pa opisuje film Uroša ZavodnikaJože Ciuha-slikarsvojega časa.
Eden najvidnejših domačih ustvarjalcev
Likovna dela Jožeta Ciuhe (1929 Trbovlje - 2015 Ljubljana) so po tehnikah in motivih različna, a zaznamovana z neomajno vero v človekov potencial ter humanistične vrednote. Razvil je posebno tehniko slikanja na pleksisteklo ter deloval v risbi, ilustraciji, akvarelu, grafiki, mozaiku in tapiseriji, oblikoval je tudi gledališke lutke. Zapisal se je med najvidnejše ustvarjalce likovne umetnosti druge polovice 20. stoletja in je dobitnik mnogih nagrad, tudi za književnost. Stibilj Šajn pa je poudarila kontemplativne, obujajoče spomine Jožeta Ciuhe na vojna doživetja s poudarkom, da se je umetnik vedno znova vračal k človeku. Kot avtor izjemne intelektualne širine, pa tudi kot likovni umetnik, mislec in mojster besed, ki jih je izražal kot poet in pisatelj, se je v bogatem opusu potapljal tudi v izbrane odlomke tujih in domačih poezij. Na intimen ustvarjalni način se je srečeval s Srečkom Kosovelom. Njegove besede so ga popeljale v ustvarjalno akcijo na področju akvarela.
Sestavljanke dnevniških zapisov v sliki
Kot je dejala kustosinja, je tudi Petra Ciuho, ki na Univerzi na Primorskem poučuje v študijskem programu Vizualnih umetnosti in oblikovanja, je življenjska pot pripeljala na Kras, kjer uresničuje svoja heterogena likovna zanimanja: “Ves čas preizkuša stare in nove likovne izrazne možnosti. Kolaži, s katerimi se predstavlja, so kot sestavljanke dnevniških zapisov, s katerimi uresničuje svoje iskrive ideje in sledi radovednosti ter daje posebno vlogo risbi ter tehniki kolaža. Čeprav je Petru blizu abstraktni svet, pa ga v novejšem ustvarjalnem obdobju še posebej zanima človek. Odnos s figuro človeka vzpostavlja celo na najbolj zahteven, portretni način. V nizu portretov je tudi Kosovelov, ustvarjen tako, da v njem spoznamo tako pesnika kot slikarja, in to na prepričljiv in izrazno močan način.”
Obiskovalci občudujejo lahko razstavo očeta in sina, dveh ustvarjalnih svetov človeške in likovne odprtosti ter spoznanje, da je njunih svetov še mnogo več. S čudovito plesno kreacijo je odprtje razstave popestrila mlada plesalka skupine Mehki čevljiAilin Ramirez pod mentorstvom Petre Štolfa.
Razstava k ogledu vabi do 10. oktobra.